Šī gada trešajā ceturksnī darba devēji ir mazāk meklējuši jaunus darbiniekus, taču darba meklētāju aktivitāte ir būtiski augusi, secināts personāla atlases uzņēmuma “Alma Career Latvia” (iepriekš “CV-Online Latvia”) pārvaldītā darba sludinājuma portāla cv.lv statistikas analīzē.
Salīdzinājumā ar pagājušā gada trešo ceturksni par 1,5% mazāk darba devēju ir meklējuši papildinājumu savai komandai, bet vakanču skaits ir samazinājies par 3,4%. Šie dati atspoguļo darba devēju piesardzību, kas saistīti ar izmaksu optimizāciju un darba resursu pārvaldību.
Darba piedāvājumu izmaiņas kategorijās
Analizējot izmaiņas pēc darba sludinājumu skaita dažādās kategorijās, lielākie vakanču skaita samazinājumi ir bijuši tādās nozarēs kā:
- Farmācija – 21%
- Pārdošana – 9%
- IT & Telekomunikācija – 9%;
- Tirdzniecība – 9%;
- Vadība – 9%;
- Ražošana – 7%.
Šie rādītāji norāda uz pārmaiņām šajās nozarēs, kuras iespējams skāruši gan tehnoloģiskie aspekti, gan pārmaiņas patēriņa, pieprasījuma izmaiņā.
Tomēr ir arī kategorijas, kurās šī gada 3. ceturksnī bijis vērojams vakanču pieaugums:
- Izglītība/Zinātne +45%;
- Kvalitātes vadība/Kvalitātes kontrole +39%;
- Valsts pārvalde +37%.
Darba meklētāju aktivitāte augusi
Savukārt analizējot darba ņēmēju aktivitāti, jāsecina, ka tai bija vērojams pieaugums – kopējais pieteikumu skaits vakancēm bija palielinājies par 18%. Populārākās kategorijas darba meklētājiem bija administratīvais darbs/ asistēšana, pārdošana, pakalpojumi, tirdzniecība un vadības kategorija.
Vidēji viens darba sludinājums šajā periodā saņēma vairāk nekā 16 pieteikumus. Taču divas reizes lielāks pieteikumu skaits, kā vidēji kopumā vienai vakancei, bija šādās kategorijās:
- Mārketings/Reklāma;
- Mediji/Sabiedriskās attiecības;
- Kultūra/ Izklaide/ Sports;
- Pārdošana;
- Administratīvais darbs/Asistēšana;
Secinājumi un nākotnes perspektīvas
Kopumā 2024.gada 3. ceturksnis darba tirgū atspoguļo pieaugošu darba ņēmēju aktivitāti un konkurenci par vakancēm, kamēr darba devēji kļūst piesardzīgāki, īpaši noteiktās kategorijās. Šie rādītāji norāda uz uzņēmumu pielāgošanos jaunajiem darba tirgus izaicinājumiem.
Nākotnē, ņemot vērā pašreizējo darba tirgus situāciju, uzņēmumiem būs svarīgi koncentrēties uz talantu piesaisti specifiskās nozarēs, kurās ir izteikts pieprasījums, kā arī uzlabot darbinieku noturēšanas stratēģijas, lai saglabātu konkurētspēju šajā mainīgajā tirgus vidē.