Atsauksmes – svarīga atlases procesa sastāvdaļa

Atsauksmes – svarīga atlases procesa sastāvdaļa

Visticamāk, ka Tu jau zini – darba meklēšanas neatņemama sastāvdaļa ir gan CV un motivācijas vēstules sagatavošana un nosūtīšana, gan tālāk arī pats darba interviju process. Taču reizēm personāla atlases speciālisti vai intervētāji lūkojas vēl pēc iepriekšējā darba devēja atsauksmēm. Kāpēc atsauksmes ir svarīga atlases procesa sastāvdaļa? To noskaidrosim šajā rakstā!

Kāds ir galvenais uzdevums brīdī, kad esi nolēmis meklēt jaunu darbu, un varbūt jau pat atradis pievilcīgu vakanci, uz kuru vēlies pieteikties? Protams – CV un motivācijas vēstules sagatavošana un nosūtīšana. Tālāk jau sekos arī uzaicinājums uz darba interviju, ja darba devējs būs izlēmis, ka Tu varētu būt atbilstošs kandidāts konkrētajam amatam. Taču reizēm pat ļoti labs CV un veiksmīgi aizvadīta darba intervija nav garants, ka iegūsi kāroto pozīciju. Brīžos, kad darba devējs joprojām nav līdz galam pārliecināts par Tavu atbilstību amatam, vai situācijās, kad nākas izšķirties starp diviem šķietami līdzvērtīgiem kandidātiem, nozīmīgu lomu gala lēmuma pieņemšanā ieņem atsauksmes no iepriekšējās darbavietas.

Kāpēc atlases speciālisti vai intervētāji taujā pēc atsauksmēm?

Pirmkārt, atsauksmes ļauj pārliecināties, vai tiešām Tava CV saturs un darba intervijā teiktais atbilst patiesībai. Tādējādi darba devējs var būt drošs par Tavu iepriekšējo darba pieredzi un prasmēm, kā arī to, ka spēsi tikt galā ar saviem pienākumiem. Otrkārt, potenciālais darba devējs komunikācijā ar Tavu iepriekšējo darbavietu var noskaidrot vairāk par Tavu personību un rakstura iezīmēm. Šāda informācija ir lielisks palīgs, lai saprastu, vai Tu spēsi pielāgoties uzņēmuma kultūrai, kā arī veiksmīgi iekļauties kolektīvā. Treškārt, atsauksmes palīdz atklāt Tavas stiprās un vājās puses. Protams, ļoti iespējams, ka šo tēmu jūs ar potenciālo darba devēju jau iepriekš būsiet apsprieduši intervijas laikā. Taču iepriekšējās darbavietas vērtējums var sniegt objektīvāku skatījumu par Tavām profesionālajām īpašībām.

Kā rīkoties, ja nepieciešamas atsauksmes?

Ne visi darba devēji vēlas atsauksmes, tāpēc šāda veida informācija CV nav obligāti norādāma. Taču gadījumā, kad atlases speciālists vai intervētājs taujā pēc atsauksmēm no iepriekšējās darbavietas, ņem vērā sekojošo.

Vispirms lūdz piekrišanu. Pirmais, ko nepieciešams izdarīt – noskaidrot, vai cilvēks, kuru esi izraudzījies atsauksmes sniegšanai, tam vispār piekrīt. Iespējams, ka viņš nemaz nevēlas to darīt. Ja potenciālajam darba devējam nodosi konkrētā cilvēka kontaktinformāciju bez iepriekšēja brīdinājuma, Tu pārsteigsi viņu nesagatavotu un nostādīsi neērtā situācijā. Šāda nesaskaņota rīcība beigu beigās var nākt Tev tikai par sliktu.

Izvēlies atbilstošus cilvēkus. Vislabāk atsauksmes par sevi jautāt vienam vai vairākiem cilvēkiem, ar kuriem patiešām iepriekš esi ikdienā strādājis. Tas var būt kāds kolēģis, ar kuru esi cieši komunicējis, veicot ikdienas pienākumus, vai arī Tavs iepriekšējais vadītājs. Ja norādīsi vairākus cilvēkus, kas ieņem dažādus amatus, tas var palīdzēt aptvert Tavu profesionālo sniegumu no dažādiem skatpunktiem. Tādējādi potenciālais darba devējs iegūs plašāku priekšstatu par Tevi.

Pabrīdini izvēlēto cilvēku par gaidāmo saziņu. Tiklīdz esi nodevis atsauksmes sniedzēja kontaktinformāciju savam potenciālajam darba devējam, noteikti informē viņu par to. Šādā veidā cilvēks, kurš sniegs atsauksmi par Tevi, zinās, ka tuvākajā laikā ar viņu kāds plāno sazināties. Tas ļaus viņam pienācīgi sagatavoties sarunai – atsaukt atmiņā jūsu kopīgo sadarbību un pieredzi; apkopot domas, lai varētu Tevi raksturot un skaidri nodot nepieciešamo informāciju.

Noteikti izsaki pateicību. Atceries, ka cilvēks, kurš ir piekritis sniegt atsauksmi, patiesībā ir piekritis Tev palīdzēt. Viņš ir izvēlējies atvēlēt brīdi sava laika, lai palīdzētu Tev virzīties uz jauna darba iegūšanu. Tāpēc noteikti pasaki paldies par to!

Ko darīt, ja nav iepriekšējās darba pieredzes, bet atsauksmes ir nepieciešamas?

Ja Tev nav iepriekšējās darba pieredzes, proti, nav darba devēja, kurš varētu sniegt savu novērtējumu par Tavu darbu un prasmēm, ir jāatrod cits veids, kā šīs atsauksmes saņemt. Ja esi students vai tikko pabeidzis augstskolu, vari norādīt kādu no saviem pasniedzējiem, kā atsauksmes sniedzēju. Ja vēl esi skolēns, vari norādīt arī kādu no saviem skolotājiem, kā cilvēku, kurš var dalīties ar Tavu raksturojumu. Ja iepriekš esi veicis brīvprātīgo darbu, iesaistījies kādā projektā vai organizācijas darbā, noteikti derēs arī atsauksmes no cilvēkiem, kas tajā brīdī ir bijuši atbildīgi par projektu virzību.

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Piedalies aptaujā!

Cik reizes pēdējo 2 gadu laikā esi mainījis savu darbavietu?