Grūtniecība un darbs. 5 jautājumi un atbildes

Tuvojoties bērniņa ienākšanai dzīvē, svarīgi ir sakārtot vidi sev apkārt. Tas attiecas arī uz darbu. Grūtniecība un darbs ir savienojamas lietas, bet ir vērts zināt gan savas tiesības, gan rast atbildes uz citiem ar darbu saistītiem jautājumiem. CV-Online sniedz ieskatu pāris svarīgos jautājumos, ko der apdomāt, grūtniecībai iestājoties.

Kad un kā man pateikt kolēģiem?

Neviens normatīvais akts neparedz tiešu regulējumu, kad un kā grūtniecei jāpaziņo darba devējam, ka viņa gaida mazuli. Ja sieviete vēlas, viņa to darba devējam var neteikt līdz pat brīdim, kad jādodas pirmsdzemdību atvaļinājumā.1 Tomēr pastāstīt par savu grūtniecību vadībai un kolēģiem, protams, var arī ātrāk. Ja darba laikā būs nepieciešams doties pie ārsta vai mocīs slikta pašsajūta, būs labāk, ja kolēģi zinās par gaidāmo notikumu. Iespējams, arī jauni darbi un projekti tādējādi vairs netiks uzdoti.

Kā ar drošiem darba apstākļiem?

Darba devējam ir pienākums grūtniecei nodrošināt tādus darba apstākļus, lai viņas pakļaušana riskam tiktu novērsta. Likums arī nosaka, ka darba devējam ir jānodrošina grūtniecei iespēja atgulties un atpūsties. Ja darba apstākļi nav droši un piemēroti, tas noteikti jādara zināms vadībai vai Valsts darba inspekcijai. Gadījumā, ja darba devējs nevar nodrošināt veselībai piemērotus apstākļus, tad iespējama pārcelšana uz citu amatu, nemainot atalgojuma apmēru. Vairāk par drošu darba vidi un atbilstošiem darba apstākļiem, var iepazīties Darba likumā.

Kā ar darba noslodzi?

Ja nepieciešams, darba devējam var prasīt samazināt slodzi. Iespējams, darba devējs būs pretimnākošs, ja jautāsi pēc iespējas strādāt no mājām. Tāpat došanās komandējumā vai virsstundas grūtniecei ir jāapstiprina rakstiski. Tomēr jāatceras, ka tiesības, kas attiecas uz grūtnieču aizsardzību var izmantot tikai tad, ja darba devējs ir informēts par grūtniecības faktu.

Ko darīt, ja grūtniecības dēļ jūtos diskriminēta?

Diskriminācija nodarbinātības jomā visbiežāk tiek konstatēta tieši grūtniecēm un darbiniecēm, kuras atgriežas no bērnu kopšanas atvaļinājuma. Ja darbā vai darba intervijā tiek piedzīvota diskriminācija grūtniecības dēļ, tad noteikti var vērsties Valsts darba inspekcijā. Diskriminācija var izpausties dažādos veidos, piemēram, tā var izpausties kā nepieņemšana darbā, nepaaugstināšana amatā, finansiālo labumu samazināšana, aizskarošu komentāru par grūtniecību teikšana vai profesionālo iespēju nepiedāvāšana. Ja diskriminācija nenāk no vadības, tad vispirms var pārrunāt situāciju arī ar vadītāju.

Vai darba intervijā man jāpasaka, ka esmu stāvoklī?

Skaidrs, ka darba intervijā nedrīkst uzdot jautājumu par kandidātes grūtniecību. Arī Tavs pienākums nav iepazīstināt intervētāju ar šo faktu. Tomēr jāatceras, ka darba devējs iegulda daudz resursu, lai atrastu piemērotu kandidātu, un ziņa par grūtniecību pēc pāris nedēļām vai mēnešiem nav tas, ko darba devējs vēlas dzirdēt. Šādā situācijā noteikti vajadzētu būt līdzatbildīgai un mēģināt saprast arī darba devēju.

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Piedalies aptaujā!

Cik reizes pēdējo 2 gadu laikā esi mainījis savu darbavietu?