Jauns gads nāk ar jaunām apņemšanām. Lai cik banāli tas arī skanētu, tomēr daudzi no mums līdz ar jauno gadu uzstāda jaunas ieceres – kā privātās dzīves, tā arī karjeras mērķus. Lai karjeras mērķi nebūtu vien tukša apņemšanās, esam apkopojuši vairākus noderīgus padomus, kā turēties pie nospraustā.
Izmanto “SMART” metodi
“SMART” metode ir akronīms angļu valodas vārdiem – Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-Bound jeb latviski tulkojot – specifisks, izmērāms, sasniedzams, relevants un terminēts. Tas nozīmē to, ka, lai uzstādītu savas karjeras mērķus, tiem, pirmkārt, ir jābūt skaidri definētiem. Mērķis iegūt jaunu darbu vai amata pozīciju ir pārāk vispārināts. Savukārt, ja tas būs, piemēram, kļūt par pārdošanas nodaļas vadītāju IT nozares uzņēmumā, tad vieglāk būs definēt konkrētās darbības, kas ir jādara, lai to sasniegtu.
Jebkuram no nospraustajiem mērķiem ir jābūt izmērāmam. Ir svarīgi izstrādāt kritērijus pēc kuriem izmērīt savu progresu – tie var būt noteikti termiņi uzdevumiem, atskaites punkti u.c.
Būt ambiciozam ir labi, bet tomēr ir jābūt arī reālistiskiem, nospraužot savus mērķus. Ir jāsaprot vai tu tam vari veltīt pietiekami daudz laika, vai tev ir visi nepieciešamie resursi, lai to sasniegtu.
Lai īstenotu savu mērķi, ir svarīgi nospraust termiņu tā sasniegšanai. Ja to neizdarīsi, tad var gadīties, ka savas ieceres atliksi un pieķersi sevi pie domām, ka “sākšu ar rītdienu”, “vēl jau es varu paspēt”.
Pēdējais, bet ne mazāk svarīgs aspekts, ir saprast, kā tavs nospraustais mērķis iederas gan tavas privātās dzīves, gan ilgtermiņa karjeras plānos. Vai iecerētais ir būtisks tam, kur tu vēlies būt pēc desmit gadiem, vai tas atbilst tavām dzīves vērtībām, gaidām un vēlmēm. Vai tas ir tas, ko tu patiesi vēlies vai tomēr tikai citu mudināta iecere?
Sadali mērķi uzdevumos
Lai karjeras mērķu sasniegšana noritētu veiksmīgāk, sadali savus mērķus mazākos, saprotamos uzdevumos – nosakot termiņus un darbības, kas tev būtu jāveic, lai tos izpildītus. Tādā veidā mērķis vairs neliksies kaut kas tāls un biedējošs.
Piemēram, tavi mērķa uzdevumi varētu izskatīties šādi:
- Janvāra otrajā nedēļā atradīšu un pieteikšos angļu valodas kursiem, jo tas ļaus labāk sasniegt nospraustos mērķus.
- Janvāra trešajā nedēļā izpētīšu darba sludinājumus un sapratīšu, kādas ir prasības konkrētajā amata pozīcijā.
- Janvāra ceturtajā nedēļā sagatavošu vai atjaunināšu savu CV un pielāgošu to amata pozīcijām.
Plāno savu laiku
Karjeras mērķu sasniegšanai ļoti labs palīgs ir prasme plānot savu laiku. Bez profesionālajiem mērķiem, mums katram dzīvē, protams, ir vēl citi pienākumi, vēlmes un vajadzības. Lai ikdienas steigā nenāktos vilties ar laika trūkumu mērķu sasniegšanai – tas ir jāplāno! Vienkāršākais veids, kā plānot laiku, ir to darīt nedēļu vai vairākas uz priekšu. Tam vari izmantot papīra vai elektroniskos plānotājus, izvēloties sev ērtāko variantu. Ieplāno konkrētu laiku savu uzdevumu veikšanai. Tā var būt viena diena nedēļā, kurā tu tam velti pāris stundas vai 30 minūtes katru dienu.
Pirms plānošanas izvērtē, kuri no visiem plāniem ir prioritārāki, kurus var atlikt uz vēlāku vai deleģēt kādam citam, ja tāda iespēja pastāv. Atceries, ka svarīgi ir nepazaudēt balansu starp darbu, pamatvajadzību apmierināšanu, atpūtu, socializēšanos un savu mērķu izpildi.
Iespējams, ka jauno gadu sāc enerģijas un motivācija pilns, bet mēs visi zinām, ka jaungada apņemšanā daudziem labākajā gadījumā izkūst līdz ar sniegu, citiem tās ir tikai pāris nedēļas. Tāpēc ir svarīgi sevi nepārslogot, bet pieiet tam stratēģiski. Noteikti neieplāno, ka no agra rīta līdz vēlam vakaram paveiksi to, kam varētu atvēlēt veselu nedēļu. Citādi var gadīties, ka nonāksi līdz izdegšanai, noguruma dēļ nespēsi sasniegt iecerēto, kas radīs tikai vilšanās sajūtu un sevis šaustīšanu.
Ļauj sevi atbalstīt
Nereti savus plānus atstājām tikai paši pie sevis ar cerību tos klusībā īstenot. Tomēr ir pierādīts, ka dalīties ar saviem mērķiem ar uzticamiem cilvēkiem, neatkarīgi vai tā ir ģimene, draugi vai iespējams pat kolēģi, ļauj ātrāk un efektīvāk tos sasniegt.
Dalīšanās ar to ne tikai rada lielāku pienākuma sajūtu pret tā izpildi, bet atver durvis arī atbalstam no līdzcilvēkiem, kad tas ir nepieciešams. Tava ģimene, ar kuru dzīvo kopā, var sniegt ne tikai emocionālu atbalstu, bet arī palīdzēt vai noņemt ikdienas slogu. Kā? Piemēram, pārņemot pienākumus, kas saistīti ar mājdzīvnieku aprūpi vai mājas uzturēšanu, sniedzot iespēju šo laiku veltīt savām iecerēm. Līdzcilvēki var būt lieliski padomu sniedzēji. Iespējams, ka kāds ir gājis līdzīgu ceļu un var dalīties ar savu pieredzi. Svarīga ir arī motivācijas sniegšana un kopīga “mazo” sasniegumu svinēšana ceļā uz mērķi, kā arī atgriezeniskās saites saņemšana, kas ļaus apdomāt un izvērtēt, kā turpināt iesākto.
Pirms izvēlies, ar kuriem cilvēkiem esi gatavs dalīties ar savām iecerēm, izvērtē vai šiem cilvēkiem var uzticēties, vai viņi ir godīgi, atbalstoši un ieinteresēti tavā izaugsmē un labklājībā.
Ja jūti, ka tev ir vajadzīgs profesionālāks atbalsts vari griezties, piemēram, pie karjeras koučiem. Šie cilvēki sniegs ne tikai atbalstu, bet piedāvās dažādus instrumentus mērķu sasniegšanā un ļaus rast atbildes uz saviem jautājumiem.
Nepadodies pie pirmajām neveiksmēm
Nav pasaulē neviena cilvēka, kurš ejot uz saviem mērķiem nav sastapies ar problēmām. Ja esi lasījis veiksmīgu un panākumiem bagātu cilvēku biogrāfijas, tad zini, ka šie cilvēki ir izgājuši cauri dažādiem izaicinājumiem un grūtībām.
Ja tev nākas sastapties ar neveiksmēm, tad zini, ka tas ir pilnīgi normāli un tā var gadīties ikvienam. Ko šajā gadījumā darīt? Nenokārt galvu un meklēt risinājumus. Pirmkārt, izvērtē radušos situāciju un iemeslus kāpēc tā ir noticis, ko tu vari pamainīt un kā rīkoties turpmāk. Iespējams, ka ir nepieciešams samazināt tempu kādā dodies uz savu mērķi, varbūt jāmaina stratēģija vai virziens, kurā tu dodies. Dod sev laiku izvērtēt un apdomāt radušos situāciju, kā arī nekautrējies jautāt atgriezenisko saiti no citiem iesaistītajiem. Atceries, ka ir lietas, kuras tu nevari kontrolēt, tāpēc fokusējies uz to, ko tu vari un mācies no savas pieredzes. Otrkārt, nebaidies no negatīvām emocijām, vilšanās un dusmām, un nekādā gadījumā neļauj tām sevi apstādināt pie iesāktā. Nepieciešamības gadījumā meklē emocionālo atbalstu pie tuviem cilvēkiem. Atceries iemeslus kāpēc tu ej uz šo mērķi un kāpēc tev tas ir svarīgi, lai atgrieztu atpakaļ motivāciju.