Jauns darbs? 5 lietas, kuras jānoskaidro pirms līguma parakstīšanas

Ziņa par to, ka esi pieņemts darbā, nenoliedzami nes prieku un sajūsmu. Iztēlē jau esi paspējis izspēlēt potenciālos darbadienas scenārijus un apdomāt iespējamos darba pienākumus. Tomēr patīkamā satraukuma iespaidā var gadīties aizmirst arī par tīri praktiskām lietām. Ja darba intervijas laikā nav sanācis noskaidrot atbildes uz visiem vēlamajiem jautājumiem, lūk, 5 lietas, kuras tomēr būtu jānoskaidro un jāapsver pirms darba līguma parakstīšanas.

Amata nosaukums un pienākumi

Noteikti pievērs uzmanību tam, kāds būs Tavs amata nosaukums. Tam ir jābūt korektam, saprotamam un Taviem darba pienākumiem atbilstošam. Arī, ja darbs ir vadošā amatā, ļoti iespējams, Tu nevēlēsies, lai nosaukumā parādās zemāka līmeņa amats.
Tāpat ārkārtīgi svarīgs ir amata apraksts, jo tas pamatos definē to, kādi būs Tavi darba pienākumi. Uzmanīgi izlasi savus darba pienākumus, nepieciešamības gadījumā jautājot atlases speciālistam (vai darba devējam) pēc to izskaidrošanas. Darba aprakstam ir jābūt skaidram un precīzam, jo nepilnīgs un vispārīgs darba apraksts var sagādāt grūtības nākotnē saprast konkrētā amata pienākumus.

Atalgojums, bonusi un citi labumi

Pārliecinies, ka atalgojums būs tāds kādu vēlies un kāds tika apspriests pārrunu laikā. Līguma parakstīšana, kurā minētā alga Tev nav pa prātam, ātri vien rezultēsies neapmierinātībā un zemākā motivācijā. Uzzini arī vairāk par bonusiem un papildu labumiem, ko darba devējs ir paredzējis Tev sniegt. Nereti tieši tie izrādās lielākie motivatori jaunajā darbā.

Darba stundas

Nepiekrīti tādam darba modelim, kuru vēlāk var nākties nožēlot. Pirms paraksti līgumu, noskaidro vai virsstundas un darbs nedēļas nogalēs būs ierasta prakse. Tāpat uzzini par atalgojumu virsstundu gadījumā.
Ja esi elastīga darba grafika piekritējs, nekautrējies jautāt arī par elastīgām darba stundām vai strādāšanu no mājām. Vienīgi, jautājot pēc šāda darba modeļa, Tev jābūt pilnīgi drošam, ka visus darba pienākumus spēsi paveikt arī attālināti un/vai strādājot pēc sava grafika.

Brīvdienas

Pajautā arī par darbu svētku dienās. Piemēram, ja uzņēmums ir starptautisks, nereti nacionālie svētki šī uzņēmuma darbiniekiem nav brīvdiena.
Tāpat noskaidro par atvaļinājuma iespējām. Cik atvaļinājuma dienas Tev pienākas, kā notiek atvaļinājuma saskaņošana, vai iespējams ņemt atvaļinājumu svētku laikā un kā tiktu organizēti darbi Tavā prombūtnes laikā. Svarīgi būtu arī saprast par Tava darba organizēšanu slimības gadījumā. Iespējams, gadījumos, kad jūties tikai nedaudz apslimis, darba devējs piedāvā iespēju strādāt no mājām vai paņemt brīvu dienu.

Ierobežojumi

Pirms paraksti līgumu, padomā arī par nākotnes perspektīvām. Pārliecinies kādi ir līguma ierobežojumi gadījumā, kad izbeigsi darba attiecības. Visbiežāk līgumā iekļauj punktu par pāriešanu pie konkurentiem vai klientu pārņemšanu (uz kādu noteiktu laika periodu). Pārliecinies, ka šie ierobežojumi ir adekvāti un pārlieku neierobežos Tavas karjeras iespējas nākotnē.

Katrā gadījumā, līgumu pirms parakstīšanas rūpīgi izlasi un mēģini saprast vai līgumā ietvertie punkti ir pamatoti un atbilstoši. Gadījumā, ja neesi apmierināts ar kādu punktu, noteikti nekautrējies šo punktu apspriest ar potenciālo darba devēju.

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Piedalies aptaujā!

Kā Tu ikdienā pārvietojies uz darbu?