Karjeras izaugsmes plāns. Kas tas tāds un kā to veidot?

Domājot par savas karjeras attīstību, jātiek skaidrībā par to, ko tieši vēlamies sasniegt. Karjeras izaugsme nav tas, kas notiek pašplūsmā. Pie tās ir jāstrādā un nereti tam palīdz konkrēts karjeras izaugsmes plāns.

Karjeras attīstības plāns ir personalizēta stratēģija, ko izmanto, lai sasniegtu karjeras mērķus. Tas sastāv no ilgtermiņa un īstermiņa mērķiem, kas saistīti ar darbu. Plānā tiek iekļautas darbinieka stiprās puses un profesionālās vēlmes nākotnē.

Kādu izvēlēties?

Var izšķirt divu veidu plānus – viens ir Tavs personīgais karjeras plāns, kurā ir noteikti profesionālie mērķi tuvākajiem gadiem un aktivitātes kā to sasniegt. Tas var tikt veidots, neskatoties uz to, kur un kādu amatu Tu šobrīd ieņem. Savukārt otrs plāns var tikt veidots jau esot konkrētā uzņēmumā. Sadarbībā ar tiešo vadītāju, tiek izveidota stratēģija, kas palīdzēs veiksmīgāk virzīties pa karjeras kāpnēm uzņēmuma iekšienē.

Ja esi savas karjeras pašā sākumā, tad noteikti būtu jāsāk ar pirmo plānu. Apdomā, ko vēlies darīt, kādā amatā būt pēc, piemēram, pieciem gadiem un kā plāno pilnveidot sevi profesionāli. Bet, ja esi jau daļa no kāda uzņēmuma un esi ieinteresēts karjeras izaugsmē uzņēmuma ievaros, tad ķeries pie otrā veida plāna izveides. Ņem vērā, ka karjeras attīstības plānu Tev var piedāvāt arī vadītājs. Tas nozīmē, ka Tevi, visticamāk, uzskata par gatavu nākamajam karjeras solim.

Pašnovērtējums

Neskatoties uz to, kuru plānu izvēlēsies – nepieciešams sākt ar sevis novērtēšanu. Novērtē savas prasmes un stiprās puses. Saproti, kurās lietās un jomās esi kompetents. Pēc objektīvāka viedokļa vari jautāt vadītājam, kolēģiem, mentoram vai draugiem un ģimenei.

Nākotnes vīzija

Pēc sevis novērtēšanas, laiks ķerties klāt nākotnes redzējumam. Apraksti, kādā amatā vēlētos būt pēc noteikta laika, kādā nozarē strādāt un kādas profesionālās prasmes apgūt. Vīzijai gan vajadzētu būt reāli sasniedzamai.

Analīze

Kad stiprās puses apzinātas un arī nākotnes vīzija noteikta, nepieciešams veikt analīzi. Tā nepieciešama, lai saprastu atšķirību starp Tavu pašreizējo kvalifikāciju un nākamo profesionālo soli. Piemēram, ja šobrīd pildi asistenta pienākumus, bet vēlies būt speciālists, svarīgi ir saprast, kas ir tās prasmes, kas Tev vēl pietrūkst. Viens no veidiem, kā to izdarīt – analizēt darba sludinājumus. Tas ir labs veids, kā iegūt specifisku informāciju par vēlamo profesiju. Ej cauri amata aprakstiem un prasībām, novērtē savas prasmes no 1 līdz 10, tādējādi saprotot, kas Tev vēl ir jāapgūst. Tas gan nenozīmē, ka jāapgūst viss un uz visiem desmit.

Soli pa solim

Pēc stipro pušu apzināšanas, nākotnes ieskicēšanas un rūpīgas analīzes, vajadzētu izveidoties sarakstam ar darāmajiem un/vai apgūstamajiem darbiem. Dažkārt tos nepieciešams sakārtot prioritārā secībā. Piemēram, prasmi Y būs iespējams apgūt tikai tad, ja būs apgūta prasme X. Karjeras izaugsmei nepieciešamo iemaņu uzkrāšanas veidi var būt dažādi, bet secībai vajadzētu būt vienai.

Tāpat aplūko kursus un apmācības, ko varētu apgūt, lai celtu savu kvalifikāciju. Iespējams, vari pārrunāt ar vadītāju par uzņēmuma finansiālo atbalstu attiecībā uz profesionālo izaugsmi.

Termiņi

Kad stratēģija skaidra, laiks noteikt termiņus. Tev jāuzņemas atbildība par savu plānu. Un labākais veids, kā to izdarīt – atzīmēt konkrētus datumus, kad sāksi darbu pie plāna realizēšanas. Nosaki arī laiku, kad par izdarīto atskaitīsies (sev vai vadītājam). Datumam gan nav jābūt precīzam, jo ir grūti paredzēt, kā virzīsies karjeras attīstība. Dod iespēju termiņus regulāri pārskatīt (piemēram, reizi ceturksnī).

Pārskatīšana

Jau pieminējām termiņu pārskatīšanu. Bet arī karjeras plāna caurlūkošana ir nepieciešama. Ja karjeras plāns ir tapis sadarbībā ar vadītāju vai mentoru, tad vienojaties par nelielām sapulcēm, kuru laikā pārspriest plāna gaitu, sasniegtos mērķus un vienoties par nākamajiem soļiem. Ja plānu esi izstrādājis individuāli, tad ieplāno regulāru tā pārskatīšanu un izdarīto darbu apkopošanu un analīzi.

Tavas karjeras attīstībā var palīdzēt arī CV-Online. Piesakies individuālai karjeras konsultācijai un esi ceļā uz savu sapņu darbu!

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Piedalies aptaujā!

Cik reizes pēdējo 2 gadu laikā esi mainījis savu darbavietu?