Daļai no mums jauns darbs vai tā meklējumi rada patīkamu satraukumu. Apziņa, ka, iegūstot jaunu darbu, ir iespēja iegūt arī jaunas profesionālās izaugsmes iespējas, ļauj pārvarēt uztraukumu. Taču daļu no mums biedē pārmaiņas, tāpēc arī jaunas darbavietas meklējumi vai negaidīta darba piedāvājuma saņemšana rada stresu.
Lai gan tas var šķist ļoti grūti, ir svarīgi apzināties to, ka reizēm ir nepieciešama darbavietas maiņa, lai attīstītos un gūtu gandarījumu. Kā nebaidīties no šādām pārmaiņām? Par to turpinājumā!
Bailes no nezināmā
Uzsākot ko jaunu, neizbēgams ir uztraukums par to, vai iecerētais izdodies. Lēmumu par darbavietas maiņu var kavēt bailes no nezināmā, domas par to, vai jaunais darbs patiks, vai viss izdosies. Visu paredzēt nav iespējams. Un nav garantijas, ka pilnīgi viss jaunā darbavietā būs perfekti. Taču nevajag ļaut tam Tevi atturēt no lēmuma pieņemšanas. Ja šķiet, ka esošajā darbavietā vairs neiegūsti neko jaunu, nebaidies uzsākt jauna darba meklējumus un pieņemt jaunus izaicinājumus. Atceries, ka nekas nemainīsies, ja pats to nevēlēsies. Un savu sapņu darbu neatradīsi, ja to nemaz nesāksi meklēt.
Tāpat atceries, ka par jebkuru potenciālo darbavietu un darba devēju vari iepriekš veikt izpēti. Ja iepazīsies ar pieejamo informāciju par uzņēmumiem, kuri Tevi ir ieinteresējuši, kā nākamā darbavieta, sapratīsi, vai tie Tevi patiešām saista. Tāpat rūpīgi izpētot vēlamā amata aprakstu, radīsies skaidrāks priekšstats par gaidāmo. Līdz ar to arī bailes no pārmaiņām būs nedaudz mazākas.
Bailes no darba intervijas
Daudzus baida nevis nezināmais, bet gan tieši tas, kas ir sagaidāms. Ja vēlies mainīt darbu un esi nosūtījis arī pieteikumus uz vakantajām amata vietām, tad ļoti iespējams, saņemsi arī uzaicinājumu uz darba interviju. Un tieši bailes no darba intervijas ir tas, kas reizēm var atturēt no jaunas darbavietas meklējumiem. Taču ir labās ziņas – ja nezināmajam tā īsti nav iespējams sagatavoties, tad darba intervijai gan. Ja iepriekš būsi veicis izpēti par potenciālo darbavietu un sagatavojis jautājumus, kurus vēlies uzdot intervētājam, daļa no darba jau būs izdarīta. Ja būsi apdomājis, ko pastāstīt par savu iepriekšējo darba pieredzi un prasmēm, kā arī to, kā labāk atbildēt uz klasiskiem jautājumiem, ko darba devēji visbiežāk izvēlas uzdot kandidātiem, tad būsi veicis visus iespējamos sagatavošanās darbus. Ja būsi gatavs, būsi arī pārliecināts. Visticamāk, ka neliels uztraukums, dodoties uz darba interviju joprojām Tev būs, taču kopumā bailes būs pārvarētas.
Bailes no atteikuma
Vienmēr pastāv iespēja, ka, pārvarot sākotnējas bailes no pārmaiņām, kā arī veicot visus sagatavošanās darbus, tomēr saņemsi atteikumu. Tieši šī iemesla dēļ daudzi kavējas ar jaunas darbavietas meklējumiem. Bailes no neizdošanās vai atteikuma ir normāla parādība, taču tam nevajadzētu ietekmēt lēmuma pieņemšanu. Apzinies, ka atteikuma saņemšana ir iespējama, taču ja tā notiek, neļauj tam ietekmēt Tavu pašpārliecinātību. Paturi prātā, ka ne vienmēr darba devēja lēmums par to, vai pieņemt Tevi darbā, ir tiešā veidā atkarīgs no Tevis, un atteikums nav jāuztver pārāk personīgi. Tāpat atteikuma gadījumā neļauj bailēm un negatīvajām emocijām ņemt virsroku. Atceries, ka ne vienmēr viss izdodas ar pašu pirmo reizi. Ja esi gatavs pārmaiņām, galvenais ir neatmest ar roku jauna darba meklējumiem pat pēc pirmajām neveiksmēm.