Balstoties uz Alma Career Latvia (iepriekš CV-Online Latvia) aptaujas* datiem, nedaudz mazāk kā puse jeb 42% darba ņēmēju izmanto mākslīgā intelekta rīkus darba vajadzībām. Trešdaļa no tiem norāda, ka mākslīgā intelekta rīkus izmanto vairākas reizes nedēļā.
No darba ņēmējiem, kas izmanto mākslīgo intelektu (MI), 53% to izmanto konkrētu uzdevumu veikšanai, piemēram, tekstu, rakstu un kodu rakstīšanai. 44% laika taupīšanas nolūkos, bet 39%, lai rastu atbildes uz ar darbu saistītiem jautājumiem. Nedaudz mazāk jeb 36%, lai gūtu iedvesmu un 30% datu, avotu un risinājumu meklēšanai. Kā papildu varianti tiek minēti tekstu tulkošana un rediģēšana. Kā norāda aptaujas dalībnieki, darba vajadzībām visvairāk tiek izmantoti tādi mākslīgā intelekta rīki, kā ChatGPT, Bing Chat un Bard.
Neskatoties uz mākslīgā intelekta rīku pieejamību un to aizvien pieaugošo popularitāti, vairākums darba ņēmēju nesteidzas to izmantot. Pēc veiktās aptaujas datiem lielākā daļa jeb 58% darba ņēmēji atzīst, ka neizmanto mākslīgā intelekta rīkus darbam. Vairākums no tiem arī norāda, ka neplāno to darīt tuvākajā nākotnē. Teju tāda pati situācija ir novērojama arī mūsu kaimiņvalstī Lietuvā, kur pēc līdzīgas aptaujas 60% aptaujāto noliedz mākslīgā intelekta izmantošanu darbā.
Liela daļa uzņēmumu integrē mākslīgo intelektu un tā rīkus iekšējos darba procesos. Neskatoties uz to, tomēr 85% aptaujāto darba ņēmēju norāda, ka viņu darbavietā nav sniegtas apmācības MI rīku izmantošanā darba vajadzībām. Iespējams, ka daļai darbinieku tiešo darba pienākumu veikšanai tas nav nepieciešams. Pieļaujams, ka arī darba ņēmēji nav informēti, ka jaunieviestās programmas ir balstītas uz mākslīgo intelektu.
Attīstoties jebkurai jaunai tehnoloģijai, tāpat arī mākslīgajam intelektam, vienmēr aktuāli kļūst jautājumi ne tikai par to radītajām priekšrocībām, bet arī ietekmi uz sabiedrību un iespējamajiem draudiem. Attiecībā uz darba tirgu, diskusiju pamatā ir tas, cik lielā mērā mākslīgais intelekts spēj aizstāt cilvēka darbu. Jautājot aptaujas dalībniekiem, vai viņus uztrauc mākslīgā intelekta ietekme uz viņu darbavietu vai amatu, vairākums jeb 75% sniedz noraidošu atbildi. Vērtējot darba ņēmēju attieksmi kopumā, cik godīgi un noderīgi ir izmantot mākslīgo intelektu darba vajadzībām, skalā no 1 līdz 7 ir iegūts pozitīvs vērtējums 5,4. Savukārt, kaimiņvalstī Lietuvā tas ir nedaudz zemāks, sasniedzot atzīmi 4,8.
Pēc iegūtajiem rezultātiem varam secināt, ka darba ņēmēji neizjūt satraukumu par mākslīga intelekta ienākšanu darba vidē, kā arī kopumā tā izmantošanu vērtē pozitīvi. Neskatoties uz tā popularitāti, darba ņēmēji nesteidzas to izmantot, bet savukārt, darba devēji, šobrīd vēl intensīvi neapmāca savus darbiniekus mākslīgā intelekta rīku izmantošanā.
*Alma Career Latvia (iepriekš CV-Online Latvia) aptauja darba ņēmējiem norisinājās interneta vidē no 2023. gada 22. novembra līdz 18. decembrim. Aptaujā piedalījās 629 respondenti.