Kad saproti, ka neiederies uzņēmumā…

Iespējams, Tu konkrētajā uzņēmumā strādā jau pāris nedēļas vai pat mēnešus. Tu esi iepazinis lielāko daļu kolēģu, Tev ir skaidri amata pienākumi un Tevi var saukt par pilntiesīgu uzņēmuma darbinieku. Tomēr ir viens “bet” – Tu saproti, ka neizproti uzņēmuma kultūru un tajā neiederies.

Identificē problēmu

Vispirms, izvērtējot situāciju, ir svarīgi saprast vai problēma ir meklējama uzņēmumā vai Tevī pašā. Iespējams, nevarēšana iejusties uzņēmumā ir attiecināma uz Tevi personīgi. Varbūt Tev ir svarīgi justies svarīgam vai pamanītam, bet jaunajā kolektīvā tāds nejūties, kā rezultātā ir sajūta, ka neesi kolektīvam piederošs. Šādā gadījumā nekas nav zaudēts – atliek strādāt ar sevi un psiholoģiski tikt tam pāri. Ietekmēt kolēģus ir grūtāk, bet kontrolēt sevi ir daudz vieglāk.
Ja cēlonis ir meklējams uzņēmuma vērtībās vai, piemēram, kolektīvā, tad to atrisināt būs mazliet sarežģītāk, jo noteikti būs jāliek lietā savas komunikācijas spējas.

Izej no komforta zonas

Nav nekāds noziegums, ja esi intravertāks nekā pārējie kolēģi vai arī nevēlies apmeklēt kopīgos pasākumus. Tomēr atsakoties no kopīgiem pasākumiem un kolektīvām kafijas pauzēm, panākam tikai to, ka kolēģi par mums aizmirst un nemaz necenšas atrast kopīgu valodu. Šādos mirkļos arī sajūtamies neiederīgāki. Lai to mainītu, centies tomēr izrādīt iniciatīvu un uzsākt sarunu ar kolēģi, piedāvāt aiziet kopīgās pusdienās vai izbrīvēt laiku saliedēšanās pasākumam. Sadraudzējoties ar darba biedriem, uzlabojam savstarpējo kontaktu, radām labu atmosfēru un rodam lielāku prieku komunikācijā, kas savukārt rada lielāku piederības sajūtu.

Novēro

Ja iniciatīvas izrādīšana nelīdz, tad tomēr nevajadzētu piespiedu kārtā censties sevi fundamentāli mainīt, lai iejustos kolektīvā. Ar varu mīļš nekļūsi. Tā vietā pamēģini novērot kolēģu savstarpējo komunikāciju, piefiksē priekšnieka izturēšanos pret padotajiem. Iespējams, ka kolektīvā pieņemts neapspriest savas personīgās lietas, varbūt darbinieki savā starpā komunicē piesardzīgi un ļoti formāli. Šādi novērojot, Tev taps skaidrāks, kā darba biedri savā starpā saprotas un kas ir tas, ko līdz šim Tev nav izdevies īstenot, lai labāk iejustos kolektīvā.

Aprunājies

Nereti kāds cits mūs spēj novērtēt labāk nekā mēs paši sevi. Sākumā noteikti vari aprunāties ar kādu draugu vai iepriekšējo kolēģi un noskaidrot viņa domas par to, kāpēc Tev ir grūtības iejusties kolektīvā. Ļoti iespējams, viņam būs racionāli izskaidrojumi vai ieteikumi.
Ja tomēr problēma ir uzņēmumā, tad noteikti dodies pie sava vadītāja un centies apspriest radušos situāciju. Var gadīties, ka uzņēmums būs ļoti pretimnākošs un palīdzēs novērst apstākļus, kas traucē iejušanos uzņēmumā.

Solis tālāk

Brīdī, kad saproti, ka visu esi izmēģinājis un uzlabojumu nav, ir vērts apsvērt lēmumu par darbavietas maiņu. Ja Tev ir sajūta, ka jūties kolēģu atstumts, Tevī rodas stress vai arī situācija traucē veikt darbu pilnvērtīgi, tad apdomā iespēju konkrētās darba attiecības pārtraukt. Nav vērts būt daļai no kolektīva, kuram jūties nepiederīgs.

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Piedalies aptaujā!

Kā Tu ikdienā pārvietojies uz darbu?