Labbūtība – ne tikai paša darbinieka, bet arī darba devēja atbildība

darbinieka labbūtība

Mūsdienu dinamiskajā darba vidē darbinieka labbūtība vairs nav tikai viņa personīgā atbildība. Laika gaitā ir radusies izpratne par to, ka darba devējam ir izšķiroša loma savu darbinieku vispārējās labsajūtas atbalstīšanā un uzturēšanā. Turklāt rūpes par darbinieku labbūtību nav tikai ētikas jautājums. Tam, kā darba ņēmēji jūtas savā darbavietā, ir liela ietekme uz viņu produktivitāti un iesaisti, līdz ar to arī uzņēmuma attīstību kopumā.

Kas ir darbinieku labbūtība?

Labbūtības jēdziens sevī ietver ne tikai fizisko veselību, bet arī emocionālo labsajūtu, darba un privātās dzīves līdzsvaru, apmierinātību ar darbu un finansiālo drošību. Darbiniekiem jājūtas novērtētiem, atbalstītiem un ir svarīgi, lai viņiem tiktu nodrošināta iespēja attīstīties gan savā darbavietā, gan ārpus tās. Lai gan rūpes par savu veselību un labsajūtu primāri ir jāuzņemas katram individuāli, darba devējam ir liela ietekme uz to, tā kā darba ņēmēji savā darbavietā pavada lielāko daļu no sava laika. Radot pozitīvu un atbalstošu darba vidi, uzņēmumi var palīdzēt veicināt labbūtību vairākos līmeņos.

Kāpēc darbinieku labbūtība ir nozīmīga arī darba devējam?

Darbinieku labbūtības līmenis ir tieši saistīts ar uzņēmuma vispārējo sniegumu. Ja cilvēki savā darbavietā jūtas labi – gan emocionāli, gan fiziski, viņi ir motivētāki, produktīvāki un vairāk iesaistīti. Savukārt, ja darbinieku labbūtības līmenis ir zems, tas var veicināt izdegšanu, darba snieguma kritumu un augstākus prombūtnes rādītājus, kas uzņēmumam rada liekas izmaksas. Tāpat konkurētspējīgā darba tirgū uzņēmumiem, kuri redzami rūpējas par savu darbinieku labbūtību, ir lielāka iespēja piesaistīt talantīgus un profesionālus speciālistus.

Veidi, kā darba devējam veicināt savu darbinieku labbūtību

Viena no darba devēja galvenajām atbildībām ir radīt darba vidi, kas veicina un atbalsta viņu darbinieku labsajūtu. Lūk, daži veidi, kā to sasniegt.

  1. Darba un privātās dzīves līdzsvara veicināšana

Viens no svarīgākajiem darbinieku labbūtības aspektiem ir veselīga darba un privātās dzīves līdzsvara uzturēšana. Darba devēji to var atbalstīt, piedāvājot elastīgu darba laiku, attālinātas darba iespējas un sabalansētu darba slodzi. Lai izvairītos no pārpūles un izdegšanas, ir svarīgi arī mudināt darbiniekus regulāri sekot līdzi savai darba slodzei un doties atvaļinājumā.

  1. Garīgās veselības izpratnes veicināšana

Garīgā veselība ir kritiska vispārējās labsajūtas sastāvdaļa, tomēr tā bieži tiek atstāta novārtā. Darba devēji var rūpēties par savu darbinieku garīgo veselību, nodrošinot piekļuvi dažādiem konsultāciju pakalpojumiem, garīgās veselības izpratnes apmācībām un radot darba vidi, kurā darbinieki jūtas droši runāt par garīgās veselības problēmām.

  1. Fiziskās labsajūtas programmu nodrošināšana

Fiziskajai veselībai ir liela nozīme kopējās labsajūtas nodrošināšanā. Lai darba devēji  iesaistītos un rūpētos par darbinieku labbūtību un fizisko veselību, viņi var piedāvāt, piemēram, gan dažādas fitnesa nodarbības uz vietas darbavietā, gan pilnībā vai daļēji apmaksātus sporta zāles vai sporta nodarbību abonementus. Tāpat regulāras veselības pārbaudes un ergonomisku darba vietu nodrošināšana arī var uzlabot darbinieku fizisko veselību.

  1. Finansiālās stabilitātes nodrošināšana

Finansiālais aspekts noteikti ir viens no visbiežākajiem stresa izraisītājiem, kas saistīti ar darba vidi. Darba devēju spēkos ir nodrošināt darbinieku finansiālo labklājību, piedāvājot taisnīgas algas, finanšu izglītības seminārus un dažādas citus papildu labumus, piemēram, piemaksas un prēmijas. Palīdzot darbiniekiem justies finansiāli drošiem, iespējams ievērojami uzlabot viņu vispārējo labbūtību.

  1. Pozitīvas darba vides veicināšana

Pozitīvai darba videi, kurā tiek veicināta sadarbība, iekļaušanu, drošības sajūta un izaugsmes iespējas, ir liela nozīme. Kad darbinieki jūtas novērtēti un redz savam darba pievienoto vērtību, viņi, visticamāk, ir vairāk iesaistīti ieinteresēti savā darbā. Līdz ar to arī viņi tajā jūtas labi. Regulāras komandas saliedēšanas aktivitātes un sasniegumu atzīmēšana var veicināt pozitīvāku darba vidi.

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Piedalies aptaujā!

Kā Tu ikdienā pārvietojies uz darbu?