Vai raudāšana darbā ir pieņemama?

Ja trešdaļa no dzīves tiek pavadīta darbā, nav jābrīnās, ka agri vai vēlu var nākties stāties pretī asarām. Saspringums privātajā dzīvē, kavēti termiņi darbā, kolēģu kritika – tie ir tikai daži no iemesliem, kas noved mūs līdz raudāšanai darbavietā.
Lai arī esam tikai cilvēki, neviens no mums nevēlas sākt raudāt kolēģu priekšā. Svarīgi ir iemācīties ar šīm sajūtām tikt galā. Raudāšana var gan parādīt Tavas empātijas spējas, gan emocionālo intelektu, tomēr karjeras kontekstā tā var parādīt arī Tavu nespēju tikt galā ar pienākumiem. Piemēram, kādā pētījumā noskaidrots, ka tie cilvēki, kuri darbā raud, tiek uzskatīti par mazāk kompetentiem.
Tomēr, ja raudāšana ir neizbēgama, tad galvenais ir tas, kā tiekam galā ar šo procesu. Šajā ziņā ir nozīmīgi parādīt profesionalitāti.

Kā tikt galā ar raudāšanu darbavietā?

Saņemies

Ja jūti, ka asaru plūdi būs nenovēršami – atrodi klusāku vietu, kur vari savākties. Noder arī izkustēšanās. Aizej pēc kafijas vai ūdens, ja iespējams – dodies nelielā pastaigā. Kustības novērš domas un samazina iespēju apraudāties.

Sagatavojies

Ja paredzēta smaga sapulce, svarīga prezentācija vai kas tāds, kas radīs lielu emocionālo spriedzi – sagatavojies! Pārskati iespējamos jautājumus un pārdomā atbildes. Ir vieglāk sevi saņemt rokās, ja zini, kas Tevi gaida.

Nepārforsē

Nenododies darbam 24/7. Atelpa no darba ir svarīga, jo tā palīdz tikt galā gan ar emocijām, gan labāk saprast darāmos darbus. Nav grūti zaudēt emocionālo līdzsvaru, ja jauni darba uzdevumi seko viens pēc otra. Tev noteikti ir vajadzīgas brīvdienas, ja pārāk bieži pieķer sevi ar kamolu kaklā.

Pabrīdini

Tajā brīdī, kad saproti, ka asaras ir neizbēgamas, bet Tu atrodies kolēģu vai klientu priekšā, nekautrējies viņus pabrīdināt. Diplomātiski paskaidro, ka piedzīvo emocionālu spriedzi un dari zināmu, ka, iespējams, vari sākt raudāt. Šāda informēšana novērsīs negaidītu pārsteigumu kolēģiem, kā arī nesagraus Tavu profesionālo tēlu.

Apdomājies

Darbā piedzīvotais stress, priekšnieka kritika, kolēģu atstumtība vai netikšana galā ar tiešajiem darba pienākumiem, daļu no mums var novest līdz asarām. Šādā gadījumā būtu labi neļauties emocijām, bet racionāli apdomāt iemeslus. Iespējams, priekšnieks kritizē, jo vēlas, lai ātrāk saproti kļūdas. Varbūt stress no Tavas puses ir mazliet pārspīlēts. Cēloņu apzināšanās, noteikti palīdzēs nomierināties, tādējādi arī samazinās iespēju kļūt pārāk emocionālam.

Ko darīt, ja kolēģis ir tas, kurš raud?

Esi saprotošs

Piedāvā salveti un centies izrādīt empātiju. Tas palīdzēs kolēģim neuztraukties vēl vairāk, kā arī parādīs Tevi kā līdzjūtīgu darba biedru.

Pārrunā

Pēc tam, kad kolēģis ir nomierinājies, piedāvā notikušo pārrunāt. Iespējams, emocionālā saasinājuma iemesls ir viegli atrisināms. Tomēr tas var liecināt arī par nopietnākām problēmām uzņēmumā vai kolēģa personīgajā dzīvē. Katrā gadījumā, nevajadzētu palikt vienaldzīgam un notikušo ignorēt.

Nenosodi

Lai kas arī nebūtu izraisījis kolēģa asaru plūdus, nekādā gadījumā nenosodi viņu. Raudāšana darbavietā jau tā daudziem šķiet nepieņemama, līdz ar to necenties vēl vairāk pasliktināt situāciju. Esi labs kolēģis un uzmundrini!

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Piedalies aptaujā!

Kā Tu ikdienā pārvietojies uz darbu?