Jauna darba meklēšana kopumā var būt diezgan stresa pilns process. Tu esi veltījis daudz laika tam, lai izveidotu labi noformētu CV, esi atsaucies uz dažādiem darba sludinājumiem un nosūtījis savu pieteikumu, un pat saņēmis uzaicinājumu uz darba interviju. Taču, kā mēs zinām, tas vēl negarantē to, ka tiksi pieņemts darbā. Tam, kā tiks aizvadīta darba intervija ar potenciālo darba devēju, ir ļoti liela loma. Un, ja būsi pārlieku uztraucies pirms šīs intervijas, var tikt negatīvi ietekmēta tās norise, un līdz ar to arī Tavas izredzes tikt izvēlētam vakantajai amata pozīcijai.
Tāpēc esam apkopojuši dažus ieteikumus, kas Tev varētu palīdzēt tikt galā ar stresu pirms gaidāmās darba intervijas.
Galvenais ir sagatavoties
Mūs bieži vien biedē tas, ko nezinām vai ko ir grūti paredzēt. Tāpēc viens no pirmajiem un svarīgākajiem soļiem pirms darba intervijas ir sagatavoties. Improvizācija šādos gadījumos varētu tikai lieki kaitēt un veicināt uztraukumu. Ja iepriekš būsi veicis dažus vienkāršus sagatavošanās darbus, jutīsies daudz pārliecinātāks par sevi, jo zināsi ko sagaidīt un kā rīkoties.
Izpēti, kādi ir tie jautājumi, ko personāla atlases speciālisti visbiežāk izvēlas uzdot kandidātiem. Kā arī pārdomā, kādas atbildes Tu varētu uz tiem sniegt. Iespējams, ka nebūsi paredzējis pilnīgi visus jautājumus, bet vismaz lielākajai daļai tāpat būsi sagatavojies.
Tāpat noteikti vēlreiz pārskati savu CV, lai varētu intervētājam strukturēti pastāstīt par savu līdzšinējo pieredzi. Protams, ka potenciālais darba devējs ar Tavu CV būs jau iepriekš iepazinies. Bet atceries, ka darba intervija ir tas brīdis, kad vari plašāk pastāstīt par to, ko māki un ko esi darījis, lai pārliecinātu par savām spējām.
Neaizmirsti sagatavot arī jautājumus no savas puses. Intervijas noslēgumā kandidātam vienmēr tiek dota iespēja uzdot jautājumus. Noteikti izmanto to, jo arī tas palīdz atstāt labu iespaidu. Tā kā ātrumā pārdomātus jautājumus varētu būt grūti izdomāt, tad labāk tos ir sagatavot iepriekš.
Veic izpēti
Šis solis savā ziņā ir līdzīgs iepriekš minētajam sagatavošanās procesam. Pirms darba intervijas noteikti izpēti sīkāk visu pieejamo informāciju par uzņēmumu, kas varētu kļūt par Tavu potenciālo darbavietu. Tas sniegs Tev pārliecību intervijas laikā, jo zināsi, kur esi nokļuvis, kā arī varētu palīdzēt sagatavot jautājumus, ko uzdot intervētājam.
Tāpat vari izpētīt, kādi ir redzamākie uzņēmuma konkurenti, jo arī šāds jautājums intervijas laikā var parādīties. Ja būsi tam gatavs, tad, visticamāk, nesāksi uztraukties par to, ka nezini atbildi, un noteikti atstāti labu iespaidu.
Atceries izpētīt to, kur notiks darba intervija, un cik daudz laika prasīs nokļūšana līdz tai. Tas noteikti palīdzēs izvairīties no lieka stresa, kas varētu rasties tajā brīdī, ja Tu kavētu interviju. Tāpat saplāno savu laiku tā, lai uz interviju ierastos vismaz 10 minūtes ātrāk. Tas ļaus Tev būt pārliecinātam, ka patiešām nenokavēsi, kā arī ļaus mierīgi apkopot domas pirms darba intervijas sākuma.
Atpūties un atrodi lietas, kas Tevi nomierina
Ne mazāk svarīgi, kā iepriekš minētais, ir apzināties to, ka pirms darba intervijas Tev ir nepieciešama atpūta. Labs miegs naktī pirms gaidāmās darba intervijas ir viena no pamatvērtībām, kas nodrošinās to, intervijas laikā būsi atpūties, spēsi koncentrēties un līdz ar to arī nesāksi pārlieku uztraukties.
Tāpat ir vērts izmēģināt dažādas lietas, lai atrastu to, kas Tevi nomierina vislabāk. Ja iepriekš būsi sagatavojies, tad vislabāk pirms pašas darba intervijas sākuma ir atslābināties un nedaudz novirzīt domas. Tas palīdzēs lieki neuztraukties vēl pirms kaut kas ir sācies. Iemācies dažus noderīgus elpošanas vingrinājumus, kas varētu palīdzēt mazināt stresu. Noklausies kādu nomierinošu vai tieši pretēji – uzmundrinošu dziesmu, kas varētu palīdzēt Tevi motivēt. Atceries, ka šis varētu būt arī īstais brīdis, lai noskatītos kādu smieklīgu video, kas uzlabotu Tavu garastāvokli.