Gandrīz puse jeb 49% strādājošo atzina, ka ārkārtas stāvoklis valstī un izsludinātie ierobežojumi COVID 19 dēļ ir ietekmējuši un mainījuši atvaļinājuma plānus, secināts vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia veiktajā aptaujā, lai noskaidrotu šī gada atvaļinājuma tendences. Visbiežāk izmaiņas notikušas gan mainot un pārskatot atvaļinājuma periodu, gan tā gala mērķi, bet katrs ceturtais jeb 25%, kuru ir skārušas atvaļinājuma izmaiņas pēdējo mēnešu laikā, norādīja, ka atvaļinājumu nācās pilnībā atcelt, savukārt 6% norādīja, ka pēdējo mēnešu laikā ir bijuši bezalgas atvaļinājumā. Vairums izmaiņas šī gada atvaļinājuma plānos ir bijušas vidējā un zemākā līmeņa vadītājiem, speciālistiem un asistējošo pozīciju darbiniekiem. Tāpat arī tādās nozarēs strādājošajiem kā finanses un grāmatvedība, tūrisms un sabiedriskā ēdināšana, kultūra un sports, pakalpojumi, mediji un sabiedriskās attiecības, kā arī medicīna.
Gandrīz katrs trešais jeb vairāk nekā 32% darba ņēmēju līdz jūlija mēnesim jau bijuši atvaļinājumā, bet 51% to vēl plāno izmantot līdz gada beigām, savukārt 17% strādājošo atzina, ka šogad atvaļinājumu neplāno izmantot.
“Šī gada pirmā pusgada notikumi ir atstājuši būtisku ietekmi uz daudziem, liekot pārskatīt un mainīt ikdienas paradumus un plānus. Daļai tas nozīmēja līdz šim nezināmu pieredzi kā dīkstāve, daļai strādājošo tika samazināta darba slodze vai pat pārtrauktas darba attiecības, savukārt citi gluži pretēji saskārās ar strauju darba apjoma pieaugumu. Turklāt attālinātais darbs prasa arī darba un privātās dzīves apvienošanu un tā balansu, ko ne visiem ikdienas dzīvē izdevās veiksmīgi īstenot,” norāda CV-Online Latvia mārketinga un komunikācijas vadītāja Krista Roziņa. “Darba devējiem un darba ņēmējiem vajadzētu rast iespēju atvaļinājumam, lai saglabātu emocionālo un fizisko labsajūtu un darbu produktivitāti, īpaši, ja šis periods ir prasījis papildus slodzi. Atvaļinājuma plānošana nozīmē gan darba prioritāšu noteikšanu un uzdevumu deleģēšanu, gan pilnvērtīgas un kvalitatīvas atpūtas organizēšanu.”
Pēc aptaujas rezultātiem atvaļinājuma laikā vismaz kādu no darba uzdevumiem šogad ir veikuši 42% aptaujāto darba ņēmēju. Visbiežāk respondenti norādīja, ka atvaļinājuma laikā atbildēja uz telefona zvaniem ar darbu saistītos jautājumos 15%, vismaz reizi atvaļinājuma laikā atgriezās darbā, lai veiktu kādu uzdevumu 13%, vismaz reizi strādāja ar datoru darba vajadzībām 11%, bet 3% norādīja, ka atvaļinājumu nācās pārtraukt un atgriezties darbā.
Atgriežoties no atvaļinājuma, gandrīz katrs piektais jeb 19% apgalvoja, ka nejūtas atpūties, kas ir par pāris procentiem vairāk nekā aptaujā pirms gada. Puse strādājošo jeb 51% atzina, ka jūtas daļēji atpūtušies, bet turpat katrs trešais jeb 30% atklāja, ka pēc atvaļinājuma jūtas pilnībā atpūtušies.
Aptaujas rezultāti norāda, ka būtiski pieaudzis to strādājošo skaits, kuri savu atvaļinājumu ir pavadījuši vai plāno pavadīt Latvijā, salīdzinājumā ar pagājušo gadu, par 28% vairāk.