Vai pēdējā laikā darbā mēdz aizsapņoties, pieņemt sliktus lēmumus vai uzrādi zemu produktivitāti? Iespējams, iemesls meklējams Tavā miega kvalitātē. Nesen kādā pētījumā konstatēts, ka slikts miegs var kavēt lēmumu pieņemšanu, novest pie zemas produktivitātes un novērst domas darba laikā.
Sliktāks miegs, sliktākas koncentrēšanās spējas
Pētījumā tika izmantoti astoņu dienu dienasgrāmatas dati, kurus sniedza 130 vidēja vecuma darba ņēmēji no ASV IT uzņēmumiem.
Dienās pēc īsāka un sliktākas kvalitātes miega nekā parasti, darbinieki ziņoja par kognitīvajiem traucējumiem. Ņemot vērā dalībnieku datus, tika secināts, ka kognitīvie traucējumi nākamajā dienā var rasties, ja tiek gulēts par vismaz 16 minūtēm mazāk nekā parasti.
Pētījuma dalībnieki arī ziņoja, ka dienās, kad šie kognitīvie traucējumi tika novēroti, viņi tajā vakarā pie miera dodas agrāk nekā parasti. Rezultāti liecina, ka lielāka uzmanība miega optimizācijai un kvalitātei rezultējas efektīvākā darba procesā.
No pētījuma rezultātiem var secināt, ka pat tikai par pāris minūtēm saīsināts miega ilgums samazina darba ražīgumu. Iepriekš veiktie pētījumi liecināja, ka darba veiktspēja negatīvi tika ietekmēta, ja gulēts tika vismaz pa 2-3 stundām mazāk nekā parasti.
Tāpat citos pētījumos noskaidrots, ka sliktāks miegs nākamajā dienā palielina stresa līmeni un veicina konfliktus.
Kā uzlabot miega kvalitāti?
Vajadzētu sākt ar to, ka uzņēmumam jārada tādi apstākļi un darba kultūra, kas samazina jebkuras miegu traucējošas aktivitātes. Piemēram, ar darbu saistītus telefona zvanus veikt tikai darba laikā, nepieprasīt reaģēt uz e-pastiem pēc darba laika, kā arī neplānot ārkārtīgi agras tikšanās.
Savukārt pašam darbiniekam vajadzētu izveidot savu miega rutīnu – doties gulēt un mosties +/- vienā laikā. Pirms gulētiešanas vajadzētu arī izslēgt telefonu un nolikt malā datoru.
Tāpat miega kvalitāti uzlabo regulāras fiziskās aktivitātes. Problēma ir tajā, ka daudzi uzskata, ka darāmā ir tik daudz, ka nav laika ne gulēt, ne sportot. Tomēr vajadzētu arī saprast, ka šādā gadījumā sākas apburtais logs – darot vairāk, mazāk guļam, kas savukārt rezultējas sliktākā darba sniegumā, kas atkal liek darbu darīt ilgāk. Kā arī – miegs, kas ikdienā tiek nozagts – ar laiku atainosies pasliktinātā veselībā.