Daļai jauniešu, meklējot darbu, ir nācies saskarties ar situāciju, kurā darba devējs atraidījumu pamato ar to, ka kandidātam nav pieredzes. Tad rodas jautājums – kā, lai iegūst pieredzi, ja neviens neņem darbā. Atbilde ir – prakse. Kādas ir priekšrocības, sākot darbu kā praktikantam?
Vērtīga pieredze
Nenoliedzami prakse ir iespēja iegūt reālu darba pieredzi un papildināt savu CV. Ja darba devēji atsaka neatbilstošas pieredzes dēļ, tad situāciju vari mainīt, piesakoties kādai prakses vietai. Labā prakses vietā, darba devējs sniegs arī vērtīgas zināšanas, padomus un ieskatu ikdienas darbos.
Iegūti kontakti
Mēdz teikt: “Nav svarīgi, cik daudz Tu zini, bet gan, ko Tu pazīsti.” Prakse ir lieliska vieta, kur iegūt savus pirmos kontaktus, kas, ļoti iespējams, noderēs turpmākajā karjeras attīstībā. Praktizējoties uzņēmumā, nereti nākas sastrādāties ar vadošajiem uzņēmuma darbiniekiem. Ja veiksmīgi sevi parādīsi, tad prakses vieta var rezultēties arī reālā darba piedāvājumā. Savukārt, ja piedāvājums neseko – tad veiksmīgu attiecību uzturēšana var izrādīties noderīga vēlāk.
Izpratne par nozari
Ja neesi drošs, ko vēlies studēt vai kādā nozarē attīstīt savu karjeru, tad prakse var sniegt lielisku ieskatu. Bieži vien praktikants uzņēmumā var gūt priekšstatu ne tikai par vienu pozīciju, bet pat par vairākām.
Attīstītas prasmes
Savas karjeras sākumā, nereti nemaz neapzināmies savas stiprās puses. Prakse dod iespēju tās gan atklāt, gan attīstīt. Prakses laikā, saskaramies ar jauniem uzdevumiem, iepazīstam nozares aizkulises un gūstam iespēju pielietot savas prasmes. Bieži vien praktikantam tiek sniegti daudzveidīgi uzdevumi, kas ļauj saprast arī to, kas padodas labāk un kas mazāk.
Vai praksei ir jābūt apmaksātai?
Apskatot prakšu piedāvājumu Latvijā, var secināt, ka lielākā daļa prakses vietu nav apmaksātas. No vienas puses darba devējs šādā veidā sniedz iespēju jaunajam talantam iegūt pieredzi, bet no otras – praktikants var ienākt darbavietā ar jaunām idejām un var palīdzēt samazināt darba slodzi pārējiem. Lai izlemtu par labu neapmaksātai praksei, ņem vērā dažādus kritērijus, piemēram, prakses ilgums un noslodze prakses laikā, ieguldītā darba apjoms un reālais pienesums uzņēmumam. Tu vari nepieņemt prakses vietu, ja uzskati, ka esošai praksei būtu jābūt apmaksātai. Reāla atalgojuma vietā, ja uzņēmums tomēr nevar atļauties vai nav gatavs prakses vietu finansēt, var kalpot, piemēram, iespēja apmeklēt nozares konferences vai kursus.
Ar prakses piedāvājumiem var iepazīties arī šeit!