Kā motivēt sevi darbam?

Ikvienam cilvēkam kādreiz ir zudusi motivācija strādāt. Laiks, kad nolaižas rokas, vairāk nespēj ģenerēt jaunas idejas un trūkst spēka strādāt. Motivācijas zudums noved pie negatīvām domām, šaubām par sevi, neapmierinātību un pat depresīva stāvokļa.

3 galvenie demotivācijas iemesli:
1. Pārliecības trūkums – ja Tu pats netici saviem panākumiem, kāda jēga censties?
2. Koncentrēšanās zudums – ja nezini ko darīt, kā vari būt motivēts to darīt?
3. Mērķa trūkums – ja nezini, ko īsti vēlies sasniegt?

Kā atrisināt šādu situāciju?

Labākais veids, kā motivēt pašam sevi ir iemācīties organizēt savu dzīvi. Pirmkārt, jāsaprot, ka, ja darbs ir tava cīņa, kura katru dienu ir jāizcīna, varbūt ir laiks apdomāt iespēju par jaunu darbu? Otrkārt, jāizstrādā ideja vai plāns, kā pareizi un precīzi noformulēt motivācijas tehniku un tās rezerves variantu, lai atkal neieslīgtu vienmuļā ikdienā.

Dažas lietas pārdomām, kā likt darbiem ritēt vieglāk:

Atrodi savu aizraušanos. Ja Tavs darbs nav Tava sirdslieta, atrodi lietas, kas ārpus darba laika Tev patīk un iedvesmo, lai Tava ikdiena nekļūtu pelēka, garlaicīga un nomācoša. Papildus hobiji palīdzēs Tev atsvaidzināt ikdienu, rast jaunus spēkus darbam (hobijs var būt iedvesmojošs) un noteikti varēs sniegt papildus labumus, piemēram, ja tas ir sports – veselīgāku dzīvesveidu; ja gleznošana – attīstīs vizualizāciju un fantāziju.

Veido jaunus ieradumus. Tu nevari visu laist pašplūsmā, tāpēc noteikti ir jāveido daži galvenie ieradumi, kas nākamās dienas darbus var padarīt vieglākus. Piemēram, rīta celšanās noteiktā laikā, darbu izpilde konkrētos termiņos un citi pozitīvi ieradumi, kuriem vajadzētu kļūt par Tavas dzīves sastāvdaļu.

Atrodi savu vietu. Esot darbā, centies atrasties tur, kur Tavs prāts ir pilnīgi fokusēts jeb koncentrēts uz pildāmo uzdevumu, un iedvesmojies no tā, kas Tev atrodas apkārt!

MOTIVĀCIJAS VEIDI

Domā par materiālo atlīdzību. Protams, atalgojums nav vienīgais un reizēm arī ne būtiskākais, taču tas nenoliedzami ir viens no faktoriem, kas motivē strādāt. Bieži vien atsevišķās amata kategorijās strādājošajiem darba devējs ar padarīto darbu ļauj ietekmēt atalgojumu, par labiem rezultātiem piešķirot prēmijas. Tomēr reizēm, ilgi strādājot vienā un tajā pašā darbavietā, pēc kāda laika mums ir tendence aizmirst par šo motivātoru (un to, ko tas mums sniedz). Ik pa laikam atgādini, ka Tu nestrādā par „paldies” un par lietām, ko šis atalgojums Tev sniedz vai var sniegt laika gaitā.

Tas kā iesāksi savu rītu, būs pamats visai dienai, tāpēc svarīgi to iesākt ar pozitīvām domām, labu noskaņojumu un skaidru dienas plānu. Izveido „jaunu dienu”. Jau iepriekšējā vakarā izplāno nākamo dienu un sagatavojies tai – noskaņo sevi pozitīvi, sastādi dienas plānu utt.

Atrodi partneri/kompanjonu. Atrodi kādu, kurš motivēs Tevi tad, kad sajutīsi slinkumu, lai paveiktu iecerētos darbus. Pozitīva un mērķtiecīga drauga vai kolēģa klātbūtne motivēs Tevi situācijās, kad vēlēsies padoties.

Atgriezies pie „Kāpēc?” – Cītīgāka koncentrēšanās garlaicīgam uzdevumam, nepadara to interesantāku vai pievilcīgāku, taču ir būtiski saprast, kāpēc šis uzdevumus ir svarīgs un kā to paveikt labāk. Ja tomēr nespēj saprast kāpēc un neviens nespēj Tev to paskaidrot, tad varbūt nemaz nevajag par to satraukties, jo iespējams tāda kāpēc nemaz nav – vienkārši izdari uzdoto, pabeidz projektu vai citas darāmas lietas un ej tālāk.

Ja strādā biroja darbu, liec sev vairāk kustēties. Pusdienu pārtraukumā izej ārā. Izvēdini galvu, pastaigājies. Ja strādā cita veida darbu – fizisku, kurā pietiek kustības, atrodi brīdi 5 minūšu atpūtai. Bet atceries – jo ilgāk atpūtīsies, jo ilgāks laiks būs nepieciešams darba veikšanai.

Atrodi savu „kavēkli”, kas Tevi attur no darba. Vai esi demotivēts, jo jūties noguris, nobijies, garlaikots, nemierīgs vai dusmīgs? Iespējams, tas ir tādēļ, ka neesi pārliecināts par to, vai pietiks laika paveikt uzdotos darbus. Lai arī kas būtu darba kavējošais faktors, atrodi to, tiec galā un situācija uzlabosies. Nepieļauj, lai šis „kavēklis” izolē un „aizved” Tevi no risināmās problēmas un mērķa sasniegšanas.

Lai kādas profesijas pārstāvis Tu būtu, lasi grāmatas. Ne tikai pašmācības un motivējošās grāmatas, bet jebkuru grāmatu, kurā var smelties idejas. Jaunas idejas ļauj Tavām pelēkajām smadzeņu šūnām kustēties aktīvāk un var iedvesmot un veicināt motivāciju ikvienam darbam. Apgūstot ko jaunu, smadzenes ir patstāvīgā kustībā, līdz ar to uzdevumu paveikšana aizņems mazāk laika nekā parasti.

Atceries, nav tādu „mazo problēmu”. Sliktākais demotivācijas iemesls ir pirmajā vietā ierindotas mazās problēmas, kas beigās noved pie vienas vienīgas vilšanās savos spēkos. Pārveido mazās problēmas par lietām, kas ir jāpaveic kā lielās. Apskati tās no cita skatu punkta.

Atgādini sev savus sasniegumus un lepojies ar tiem. Ja šie sasniegumi ir vizualizēti „diplomos”, ierāmē tos un noliec acu priekšā, lai tad, kad nebūs „spēka” kaut ko paveikt, viņi Tev atgādinātu par paveikto un to, ka vari vēl labāk.
Lai kāds būtu Tavs darbs, izturies pret to ar cieņu un lepnumu un panākumi garantēti.

Bija gadījums, kad uz ielas satiku atkritumu izvedēju, kurš darīja savu darbu, smaidīja garām ejošajiem, pie sevis dungoja kādu dziesmu un bija lepns par to, ko dara, jo katrs darbs ir svarīgs un nozīmīgs posms ikviena cilvēka dzīvē. Tas ir labs piemērs tam, kā mums vajadzētu izturēties pret to, ko darām. Pat ja tas, ko Tu dari nav šobrīd Tavs ideālais darbs, pastāv iemesls, kādēļ dari tieši to, ko Tu dari. Koncentrējies uz šo iemeslu un kamēr Tu pie tā turēsies, tā var pārvērsties par labu pieredzi un pat par darbu, ko dari ar prieku.

Ja, pēc darba, vari justies lepns par to, ko esi dienas gaitā paveicis, esi apmierināts ar darbavietu un kolēģu attieksmi, tad apsveicam – tieši tādām izjūtām būtu jābūt un ar motivāciju, visticamāk, Tev viss ir kārtībā!

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Piedalies aptaujā!

Cik reizes pēdējo 2 gadu laikā esi mainījis savu darbavietu?