Jau rakstījām par labbūtību un kā justies labi darbā, tomēr tikpat nepieciešama produktivitātei un veiksmīgai karjerai ir veselīga pašapziņa darbavietā.
Par pašapziņas trūkumu var liecināt nepārliecinātība par sevi, savām spējām un piemērotību amatam. Tā var izpausties dažādi, piemēram, bailes no iespējas pieļaut kļūdu vai sarūgtināt kolēģus ar godīgu viedokli. Lai gan šīs sajūtas ir klātesošas un patiesas, tomēr ļaušanās tām norāda uz pašapziņas trūkumu, kas liedz realizēt savu potenciālu pilnībā. Lūk, 7 ieteikumi, kā uzlabot pašapziņu darbā:
Pārstāj sevi nemitīgi kritizēt
Bieži vien visbargāk sevi kritizējam mēs paši. Kritika neiedrošina, drīzāk rada bailes kļūdīties un pat mēģināt. Tā vietā, lai izvērtētu, kas varētu noiet greizi un kāpēc to nav iespējams izpildīt, vajadzētu uzdot sev jautājumus – kā to varētu paveikt un kas man ir nepieciešams, lai to realizētu. Tikpat būtiski ir apzināties, ka nekļūdās tikai tie, kuri nemēģina. Kļūdas atstāj vietu izaugsmei un no tām var daudz ko mācīties.
Novērtē paveikto
Atskatīties uz izdarītajiem darbiem ir vērtīgi, lai izvērtētu panākumus un izdarītu secinājumus, vai nākamajā reizē vajadzētu darīt ko citādi. Ja ir sasniegti labi rezultāti, iepriecini sevi, kā arī dalies ar labajām ziņām, lai kolēģi un vadība uzzina par lielisko sniegumu. Piemēram, var ieviest tradīciju birojā – paveiktu projektu nosvinēt ar kūku. Tikpat būtiski ir izvērtēt, vai un ko vari darīt citādi, lai gūtu labākus panākumus. Tas palīdzēs pilnveidot savu darba gaitu un novērtēt zināšanas.
Uzdod jautājumus
Ja Tev kaut kas nav skaidrs, lūdz, lai izskaidro. Neskaidru uzdevumu pildīšana pavisam noteikti nepalīdz celt pašapziņu, kā arī pieaug iespēja kļūdīties. Būtiski, lai pirms jautājuma uzdošanas esi to rūpīgi pārdomājis un noformulējis.
Pielieto savas stiprās puses
Viens no vienkāršākajiem paņēmieniem, lai celtu pašapziņu, ir pievērst lielāku uzmanību un izmantot savas stiprās puses, integrējot tās savā darba ikdienā. Apzini to, kas Tev padodas vislabāk un noformulē savas labākās īpašības. Ja nepieciešams, apvaicājies cilvēkiem sev apkārt, draugiem, kolēģiem. Sasummē visu kopā. Pajautā sev, ko no tā vari vairāk pielietot savā ikdienā.
Pilnveido savas zināšanas un notici sev
Identificē savas vājās puses un pilnveido tās. Ja nejūties pārliecināts kādā jomā vai apzinies, ka kādas prasmes vajadzētu attīstīt, dari to! Zināšanas sniegs pārliecību par veikumu un ļaus uzlabot kompetences. Zināt par daudz nav iespējams. Varbūt paies laiks līdz uzlabosies pašapziņa un sajutīsies pilnībā pašpārliecināts, tāpēc būtisku lomu spēlēs centība un neatlaidība. Dari darbus droši un pārliecība ar laiku augs. Atceries, ka līdzšinējās zināšanas ir sniegušas iespēju būt tur, kur pašlaik esi. Savukārt pieredzes papildināšana pilnveidos prasmes, kā arī pavērs jaunas iespējas nākotnē.
Iepazīsti tuvāk savus kolēģus
Jo aktīvāk iesaistīsies darba pasākumos un sarunās ar kolēģiem, jo iederīgāks jutīsies. Noteikti nelaid garām komandas saliedēšanas pasākumus, kā arī atrodi laiku, lai apsveiktu kolēģi dzimšanas dienā. Tas var veicināt pārliecību, ka strādā atbilstošā darba vidē, un uzlabot savstarpējo komunikāciju ar kolēģiem.
Izbaudi procesu
Pats galvenais ir izbaudīt procesu, iedrošinot un izaicinot sevi jaunu mērķu sasniegšanai. Pat ja māc bažas vai bailes uzņemties ko jaunu, izvērtē, cik lielu gandarījumu tas sniegtu, un kā to varētu paveikt. Neuztver sevi pārāk nopietni, mācies pasmaidīt, atskatoties uz savām kļūdām, un būsi pārsteigts, kā tas palīdzēs celt pašapziņu un pilnveidot sevi.
Veselīga pašapziņa darbā ir nepieciešama ne tikai, lai gūtu labākus panākumus, bet arī lai justos labi un būtu apmierināts ar savu darbu. Ja ieviest pozitīvismu darba vidē šķiet sarežģīti vai neizpildāmi, atceries, ka vienmēr var censties, līdz sanāk (fake it till you make it), jo rezultātā būsi uzvarētājs.