CV veidošana – soli pa solim

CV veidošana - soli pa solim

Viena no pirmajām lietām, ko nepieciešams paveikt, uzsākot jauna darba meklējumus, ir sava CV izveidošana un noformēšana, vai arī tā atjaunošana. Taču vienmēr aktuāls ir jautājums – kādu informāciju nepieciešams iekļaut savā CV un kā labāk to noformēt, lai tas piesaistītu darba devēja vai atlases speciālista uzmanību. Lūk, galvenie ieteikumi, kas Tev palīdzēs izveidot kvalitatīvu CV.

Kontaktinformācija

Sāc ar kontaktinformācijas norādīšanu. CV noteikti ir jāiekļauj savs pilnais vārds un uzvārds, mobilā telefona numurs, kā arī e-pasta adrese, lai darba devējs vai atlases speciālists var ar Tevi sazināties. Atceries – izvēlies norādīt atbilstošu un korektu e-pastu. Vislabāk pieturēties pie klasiskām vērtībām, izmantojot e-pasta adresi, kas veidota no Tava vārda un uzvārda (piemēram, [email protected] vai [email protected]). Ja vēlies, vari norādīt arī savu vecumu un dzīvesvietas adresi, taču šādas informācijas norādīšana nav obligāta. Tāpat vari izvēlēties, vai CV iekļaut savu foto. Ja plāno to darīt, tad izmanto atbilstošu un lietišķa stila fotogrāfiju, lai radītu par sevi nopietna kandidāta priekšstatu. Ja iepriekš esi jau paspējis parūpēties par sava Linkedin profila izveidi, tad noteikti iekļauj arī informāciju par to.

Īss sevis raksturojums

Ja vēlies, vari pavisam īsi sevi raksturot, koncentrējoties uz savu profesionālo pieredzi un stiprajām pusēm. Šādam sevis raksturojam velti vienu līdz divus teikumus, ne vairāk! Bet kā jau minējām, šī sadaļa nav obligāta.

Darba pieredze

Kad norādīta galvenā informācija par sevi, laiks ķerties pie profesionālās pieredzes izklāsta. Vispirms norādi savu visjaunāko darba pieredzi jeb pēdējo darbavietu, kurā esi strādājis vai joprojām strādā. Tad turpini ar informāciju par citām darbavietām hronoloģiskā secībā. Proti, sāc ar jaunāko un virzies uz senāko. Aprakstot savu darba pieredzi, norādi uzņēmuma nosaukumu, kurā esi strādājis, savu ieņemamo amatu tajā, kā arī laika periodu, cik ilgi esi tur darbojies. Papildus vēlams īsi un konkrēti norādīt savus galvenos uzdevumus, ko esi veicis. Šī informācija ļaus gūt priekšstatu par Tavām prasmēm un atbilstību pozīcijai, uz kuru plāno kandidēt. Atceries, ka, piemēram, arī prakse vai brīvprātīgais darbs ir darba pieredze, ko noteikti vari norādīt savā CV. Taču, ja Tev nav iepriekšējās darba pieredzes, tad koncentrējies uz savas izglītības, prasmju, stipro pušu un papildus apgūto lietu norādīšanu.

Izglītība

Arī informāciju par savu izglītību nepieciešams norādīt hronoloģiskā secībā. Piemēram, ja šobrīd joprojām studē, tad norādi to savā CV vispirms. Ja esi jau ieguvis augstāko izglītību, tad informāciju par to, kur iegūta pamata izglītība vai vidusskolas izglītība, vari arī nenorādīt. Tam ir sekundāra nozīme, izņemot gadījumus, kad plāno kandidēt uz amatu, kurā nepieciešamas kādas specifiskas, tehniskās zināšanas, kuras esi ieguvis, mācoties, piemēram, tehnikumā. Tad gan šo iegūto izglītību ir vērts iekļaut savā CV. Nav nepieciešams norādīt to, kādus priekšmetus konkrēti esi apguvis, vien laika periodu, kad esi mācījies vai studējis, kā arī izglītības iestādes nosaukumu. Izņēmums varētu būt tas, ja Tev nav iepriekšējās darba pieredzes. Tad šajā sadaļā vari pavisam īsi iekļaut svarīgākās lietas, ko esi apguvis studējot, un kas varētu Tev palīdzēt darba gaitās.

Papildu izglītība 

Ja esi izgājis kādus kursus un ieguvis sertifikātus, tad to vari norādīt, kā papildu izglītību. Šajā sadaļā vari minēt tās apgūtās lietas, kas varētu izcelt Tevi citu kandidātu vidū un lieti noderēt vēlamā amata pienākumu veikšanai. Tas darba devējam vai atlases speciālistam sniegs vēl plašāku informāciju par Tevi un Tavām potenciālajām spējām.

Prasmes un stiprās puses

Tavu CV un priekšstatu par Tevi veido ne tikai iegūtā izglītība un darba pieredze, bet arī Tavas zināšanas, prasmes un personības iezīmes. Tāpēc, pirmkārt, atsevišķi nepieciešams norādīt savas valodu zināšanas. Primāri norādi savu dzimto valodu un pēc tam citas valodas, kuras pārzini, atzīmējot savu valodas zināšanu līmeni (piemēram, pamatlīmenis). Protams, vairāku valodu zināšana var kalpot par priekšrocību, taču esi patiess gan pret sevi, gan potenciālo darba devēju. Norādi tās valodas, kuras patiešām varēsi izmantot, ja tas darba veikšanai būs nepieciešams. Apdomā, kas ir Tavas stiprās puses – gan sociālās prasmes un personības iezīmes, gan tehniskās prasmes un zināšanas, un noteikti norādi to šajā sadaļā. Pie sociālajām prasmēm, piemēram, var pieskaitīt labas savstarpējās komunikācijas spējas vai augstu pašmotivāciju, savukārt, pie tehniskajām prasmēm – datorprasmes vai zināšanas projektu vadībā. Tāpat atsevišķi vari norādīt arī to, ja Tev ir autovadītāja apliecība. Iespējams tas darba pienākumu veikšanai var izrādīties svarīgs faktors.

Intereses

Ja vēlies, vari arī īsi norādīt to, kādi ir Tavi hobiji un intereses brīvajā laikā. Tas palīdzēs izveidot pilnīgāku priekšstatu par Tevi kā kandidātu. Taču šo sadaļu nav nepieciešams iekļaut obligāti.

Tava CV noformējums

Šobrīd ir pieejami dažādi rīki, jau gatavas veidnes un paraugi, kas var atvieglot CV noformēšanas procesu. Tu vari brīvi izvēlēties – veidot savu CV klasiskā stilā vai tomēr izvēlēties kādu radošāku, ne tik tradicionālu noformējumu. Viss atkarīgs no tā, kādā nozarē un uz kādu plāno amatu kandidēt. Taču neatkarīgi no vizuālā noformējuma izvēles, vienmēr nepieciešams pievērst uzmanību tādām svarīgām niansēm, kā atbilstoša fonta izvēlei, gramatikai, teksta apjomam un vārdu izvēlei. Izmanto tādu fontu, kas ir skaidri saprotams un salasāms. Pievērs īpašu uzmanību pareizrakstībai un pieturzīmju lietošanai, jo kļūdu pilns CV var radīt neprofesionālu iespaidu. Nepārspīlē arī ar teksta apjomu, centies norādīt pašu svarīgāko informāciju par sevi un savu pieredzi. Centies savu CV veidot tā, lai visa nepieciešamā informācija ietilptu vienā līdz divās A4 lapās.

Tagad atliek vien ķerties klāt sava CV izveidošanai vai atjaunošanai, lai uzsāktu sava sapņu darba meklējumus!  Ja nepieciešams, vari aplūkot un izmantot mūsu sagatavoto CV paraugu:

  • CV paraugu latviešu valodā atradīsi ŠEIT.
  • CV paraugu angļu valodā atradīsi ŠEIT.
Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Piedalies aptaujā!

Kāda ir Tava darba produktivitāte vasarā?