Darba intervija. Ko vilkt mugurā?

Cilvēks vienmēr vēlas atstāt labu iespaidu uz apkārtējiem. Arī darba meklētāji, ejot uz pārrunām, cenšas sevi parādīt no labākās puses – skaisti saģērbties, smalki uzvesties, pareizi runāt. Tieši tādēļ, neskatoties uz kādu amatu Tu kandidē, saposies atbilstoši lietišķajai etiķetei vai atbilstoši iespējamās darbavietas korporatīvajam stilam. Tas liecinās par Tavu nostāju, nopietnajiem nolūkiem un Tavu attieksmi pret darbu.

Vīrieši parasti velk uzvalku vai žaketi + kreklu + bikses (t.sk. džinsu bikses), sievietes – blūze saskaņota ar svārkiem vai biksēm, vai žakete saskaņota ar kleitu u.c. aksesuāriem. Saposties nedaudz vairāk nekā ikdienā nav nepareizi. Patiesībā, tā ir vispārpieņemta norma, ko sagaida ikviens darba devējs vai personāla atlases speciālists, ar kuru ir norunātas darba pārrunas.

Un tomēr, ir darbavietas (uzņēmumi), kurās ģērbšanās stils nav tik būtisks. Var izklausīties savādi, bet dažās darbavietās neformāls ģērbšanās stils ir ikdiena un tas nekādi neietekmē Tavu darba produktivitāti un kvalitāti.

Kam ieteicams pievērst uzmanību

Pirmkārt, pievērs uzmanību pirms darba pārrunām sniegtajai informācijai – kur notiks, kādos apstākļos, kas vadīs pārrunas utt. Ja ir minēts ģērbšanās stils, noteikti ņem vērā šo informāciju un izpildi “nosacījumus”. Atceries, ka “ikdienas apģērbs” nebūt nenozīmē, ka uz darba interviju vari ierasties šortos, klikatās vai “mājas” kleitā. Tas nozīmē tikai to, ka vari vilkt džinsu vai vienkārša auduma bikses un ikdienišķu kreklu vai blūzi/ topu. Nav jābūt arī pārmērīgi lietišķā stilā. Galvenais, lai drēbes un apavi būtu tīri, saskaņoti aksesuāri (somas, pulksteņi, auskari, rokassprādzes, siksnas utt.) un ikdienišķs grims (sievietēm).

Otrkārt, lai darba pārrunas noritētu veiksmīgāk un interesantāk gan Tev kā darba ņēmējam, gan intervētājam kā potenciālajam darba devējam, iesakām nedaudz vairāk painteresēties par konkrēto uzņēmumu – tā darbību un, ja iespējams, iekšējo (korporatīvo vai individuālo) ģērbšanās stilu. Papildu informācija par uzņēmumu, iestādi, vakanto pozīciju palīdzēs Tev pārrunās ar potenciālo darba devēju, bet informācija par ģērbšanās stilu – parādīs, ka jau esi viens no viņiem ☺

Piemēram, uzņēmumā, kas darbojas radošā sfērā vai, ja piesakies uz kādu no IT (informācijas tehnoloģiju) vakancēm, nav nepieciešams strikts ģērbšanās stils – lietišķais. Tas var būt arī smart casual jeb solīds ikdienas. Galvenais, lai tas ir saskaņā ar Tevi un vienlaikus arī reprezentabls. Pat tad, ja Tev ir ieteikuši uz darba, pārrunām ieraksties ikdienišķi, iesakām tomēr pievērst uzmanību apģērbam un kopējam vizuālajam tēlam.

Daži vienkārši ieteikumi:

Visiem jeb kopīgie:
 • Nevelc neko caurspīdīgu
 • Izvairieties no pārāk īsiem krekliem, topiem, jaciņām un džemperiem
 • Pārliecinies, lai drēbes ir tīras, gludinātas un nav bojātas
 • Apavi atbilstoši tērpam un tīri
 • Aksesuāri pieskaņoti kopējam stilam (t.sk. soma, pulkstenis, rokassprādzes, kaklarotas, auskari, lakati utt.)
 • Pārliecinies, lai Tev ir sakoptas rokas (manikīrs)
 • Pārliecinies par savu smaidu (tīri zobi, lai nav nekas aizķēries)
 • Pīrsingi un tetovējumi – ja nepieciešams, paslēp tos
 • Nelieto pārāk daudz smaržu. Izvēlies atbilstošas dienas smaržas, nevis “smagas” – neej taču uz vakara satikšanos ☺
Sievietēm
 • Svārku un kleitu garums jāizvēlas atbilstoši Tavam vecumam un auguma īpatnībām
 • Esi uzmanīga ar svārku un kleitu šķēlumiem, lai tie nav pārlieku lieli
 • Lieto atbilstošu dienas grimu (neizmanto pārāk daudz dekoratīvās kosmētikas)
 • Matu sakārtojums atbilstoši koptēlam
Vīriešiem
 • Ja Tev ir gari vai vidēja garuma mati, tad ir jābūt atbilstošam matu sakārtojumam, lai neizskatās nevīžīgi
 • Pārliecinies, lai uzvalka bikšu staras ir izgludinātas atbilstoši bikšu stilam
 • Kreklam vienmēr ir jābūt tīram (apkakle, manšetes, pogu līnija)!

Un noslēgumā: Atceries, ka Tavs vizuālais izskats Tev kalpo tikai kā pirmais iespaids un vizītkarte. Galvenajā lomā joprojām ir Tavas zināšanas, kvalifikācija, pieredze un māksla sevi pasniegt.
Galvenais, esi pārliecināts par sevi, pārrunu laikā esi mierīgs, nosvērts un par Tevi noteikti ieinteresēsies! ☺

Iepazīsties arī ar padomiem par to, kā ģērbties uz darbu vasarā.

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Piedalies aptaujā!

Cik reizes pēdējo 2 gadu laikā esi mainījis savu darbavietu?