Kā apvienot darbu ar studijām?

Kā apvienot darbu ar studijām, ir viens no jautājumiem, kas kļūst aktuāls studiju laikos. Ja esi students, tad iespējams, ka esi jau aizdomājies par darba meklējumiem vai varbūt esi jau to atradis.  Apvienot studenta pienākumus ar darbu mēdz būt visai izaicinoši, tāpēc ir svarīgi pieiet tam apdomīgi, izvērtējot iespējas un riskus.

Izvērtē!

Pirms uzsāc darba meklēšanu, izvērtē vai šis ir piemērots laiks, lai uzsāktu strādāt. Ja esi pirmā kursa students un tās ir tavas pirmās studijas, noteikti ir vērts atlikt domas par darbu malā, līdz esi iejuties studenta dzīves ritmā. Piemērotāks būs brīdis, kad jau apzinies cik daudz brīva laika tev paliek pāri, kad esi ticis galā ar studenta pienākumiem. Lai gan “ielekt” darba tirgū pirms studiju uzsākšanas vai tik tikko uzsākot studēt, būt patstāvīgākam un finansiāli nodrošinātākam skan visai vilinoši, tomēr ir svarīgi apzināties savas prioritātes un iespējas. Tas ir būtiski, lai ne darbs, ne studijas nekaitētu viens otram un svarīgākais – paša mentālajai un fiziskajai veselībai.

 Kādu darbu izvēlēties?

Ja esi pilna laika students, tad piemērotāks būs pusslodzes vai maiņu darbs, kuru būs visērtāk apvienot ar studijām. Šāda darba iespējas visvairāk tiek piedāvātas apkalpojošajā, izklaides, telemārketinga un tirdzniecības nozarē.  Darba iespējas un amati variē no “baristas” līdz klientu zvanu centra operatoriem, līdz ar to vari sev piemeklēt visatbilstošāko amata pozīciju un darbavietu. Alternatīva ierastajiem pusslodzes un maiņu darbiem ir strādāt par “freelanceri” jeb  individuālā darba veicēju. Iespējams, ka tev jau ir zināšanas un pieredze, piemēram, darbā ar sociālajiem tīkliem, līdz ar to vari piedāvāt savus pakalpojumus citiem un strādāt sev ērtā laikā un vietā. Ja esi apjucis un nezini kāds būtu tev piemērotākais amats, ir vērtīgi uzdot jautājumus pašam sev – par savām stiprajām pusēm, prasmēm un vēlmēm.

Ieteikumi veiksmīgai studiju apvienošanai ar darbu

Esi organizēts – Ja vēlies, lai studiju un darba apvienošana noritētu bez starpgadījumiem un lieka stresa, esi organizēts un plāno savu laiku. Sāc ar plānotāja izvēli – tas varbūt standarta ierastais papīra plānotājs  vai mobilā aplikācija, kurā ir iespēja veikt ierakstus. Plāno vismaz nedēļu uz priekšu, pievēršot uzmanību lekciju laikiem, mājasdarbu termiņiem, darba grafikam un privātās dzīves vajadzībām.  Saliec plānu katrai dienai un centies pie tā pieturēties, bet, protams, neaizmirsti atstāt laiku arī atpūtai.

Komunicē – Lai studijas veiksmīgi apvienotu ar darbu, nebaidies komunicēt ar savu priekšnieku un studiju lektoriem. Noteikti savam priekšniekiem izstāsti, ka šobrīd esi students, bet saviem pasniedzējiem, ka šobrīd centies studijas apvienot ar darbu. Ja būsi informējis abas puses par savu šī brīža stāvokli, būs vieglāk atrast kompromisu situācijās, kad lietas neies pēc plāna. Piemēram, tiks pārceltas lekcijas uz vēlāku dienas laiku, kad tev jau būtu jāierodas darbā. Atceries – visas situācijas var atrisināt, ir tikai par to jārunā!

Atpūties – Lai gan droši vien esi vel ļoti jauns un pilns ar enerģiju, neaizmirsti veltīt laiku atpūtai, jo izdegšana un dažādas veselības problēmas var piezagties pašam nemanot. Pat ja esi iegājis ritmā, apvienojot studijas ar darbu, sociālo dzīvi, dažādiem pasākumiem un ballītēm, tomēr atceries ik pa laikam “piebremzēt” un veltīt laiku pilnvērtīgai atpūtai, ļaujot atpūsties gan ķermenim, gan prātam.  Atpūta iet roku rokā ar laika plānošanu, tāpēc atvēli laiku pilnvērtīgam miegam, fiziskām aktivitātēm un centies neizlaist ēdienreizes. Ļauj sev atpūsties arī no sociālo tīklu satura, jo uzņemsi gana daudz informācijas gan lekcijās, gan darbā, līdz ar to tavs prāts var gadīties, ka būs visai noslogots, tāpēc ir vajadzīga atpūta, lai neizdegtu.

 

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Piedalies aptaujā!

Kāda ir Tava darba produktivitāte vasarā?