Kā iemīlēt savu darbu?

Vai tu mīli savu darbu?  Vai Tev patīk tas, ko tu dari?  Ja, atbildes ir apstiprinošas – lieliski!  Tu visdrīzāk esi atradis nodarbošanos, kas tev rada piepildījumu un sagādā prieku.  Ja tomēr nespēj sniegt pozitīvu atbildi – neuztraucies, ir veidi kā tu to vari mainīt.

Pirms ķersimies klāt padomiem, apskatīsim, ko tad īsti nozīmē “mīlēt darbu”. Darba mīlēšana iekļauj vairākus aspektus. Viens no tiem ir just aizrautību pret to, ko tu dari un jēgu tam, ko tu dari.  Ne mazāk svarīgi ir justies arī motivētam. Jāatceras gan, ka motivācijai ir jābūt iekšēju, nevis ārēju motīvu radītai – piemēram, darba samaksas vai statusa. Ja motivācija rodas no tā, ka izbaudi darba procesu, savus sasniegumus un jūties gandarīts, tad esi uz pareizā ceļa. Lielu lomu spēlē arī darba vide. Tai būtu jābūt tādai, kas nodrošina darba un privātās dzīves balansu, iespēju attīstīties un apgūt kaut ko jaunu, brīvību izteikties, īstenot savas idejas un būt radošam.

Ja tava darba vide neatbilst augstāk minētajam, tad iespējams ir vērts domāt par darba maiņu. Ja tā atbilst vismaz lielākajai daļai, bet nespēj iemīlēt savu darbu, tad, lūk, daži padomi, kurus ir vērts ņemt vērā.

Identificē to, kas tev patīk un koncentrējies uz pozitīvo

Ja nespēj atrast prieku darbā, iespējams, ka tas ir tāpēc, ka esi pārāk koncentrējies uz lietām, kas tev sagādā negatīvas emocijas. Atceries, ka pat cilvēki, kuri apgalvo, ka mīl savu darbu, saskaras ar uzdevumiem un situācijām, kas šķiet nepatīkamas. Tas ir pilnīgi normāli, jo mēs nedzīvojam perfektā pasaulē. Izvērtē savu darbu, ikdienas pienākumus, projektus, kas tev rada prieku un piepildījumu un fokusējies uz tiem.

Veido pozitīvas attiecības ar kolēģiem

Vai zināji, ka vienā no ilgākajiem pētījumiem pasaulē par to, kas rada cilvēkiem laimes izjūtu, tika secināts, ka tās pamatā ir pozitīvas attiecības ar līdzcilvēkiem? Tas ir svarīgi ne tikai privātajā dzīvē, bet arī profesionālajā vidē. Centies veidot labas attiecības ar kolēģiem – iesaisties komandas saliedēšanās pasākumos, esi atvērts sarunām, atbalsti kolēģus un neatsaki palīdzību, ja tev ir laiks sniegt atbalstu.

Svini sasniegumus

Ja tevī sēž iekšējais kritiķis un perfekcionists, var gadīties, ka līdz galam nespēj novērtēt savus sasniegumus. No šiem diviem nelabvēļiem būtu jātiek vaļā. Gan mazo, gan lielo sasniegumu svinēšana vai vismaz priecāšanās par to, var celt pašapziņu un veidot pozitīvāku attieksmi pret savu darbu. Esi atvērts un pieņem arī komplimentus un uzslavas no saviem kolēģiem, priekšnieka vai sadarbības partneriem.

Atrodi jēgu savam darbam

Cilvēkam ir grūti izbaudīt un priecāties par lietām, kurām nespēj saskatīt jēgu.  Pajautā sev, kāda jēga ir tavam darbam. Ko tas sniedz tev personīgi, kādi ieguvumi ir tavam darba devējam, un ko tas dod sabiedrībai kopumā. Centies saskatīt “lielo bildi” un atceries, ka tā veidojas no maziem puzles gabaliņiem, un katrs no tiem ir svarīgs.

Meklē iespējas, kā sevi pilnveidot

Ja tavs darba devējs tev tiešā veidā nepiedāvā jaunus projektus, iespēju augt un attīstīties, nemet plinti krūmos. Uzrunā pats savu tiešo vadītāju, izstāsti savas vēlmes, idejas un izrādi iniciatīvu. Iespējams, ka tavs vadītājs būs atvērts taviem priekšlikumiem un spēs tos īstenot uzņēmuma iespēju robežās. Jauni projekti un uzdevumi var atgriezt aizrautību un apmierinātību ar darbu.

Esi reālistisks

Centies būt reālistisks attiecībā uz savu darbu. Neviena darbavieta nebūs perfekta – vienmēr var gadīties kāds nepatīkams uzdevums, kolēģis vai izaicinājums. Ja pieņemsi, ka nedzīvojam ideālā pasaulē, tad uz izaicinājumiem un nepatīkamām situācijām spēsi raudzīties krietni pozitīvāk, kā arī spēsi ar tām tikt vieglāk galā. Atceries, ka ne viss ir mūsu kontroles varā, tāpēc fokusējies uz lietām, kuras tu vari patiesi kontrolēt – piemēram, savu uztveri un reakciju uz problēmsituācijām.

 Noslēgumam

Tāpat kā jebkuras citas attiecības, arī attiecības ar darbu ir jākopj. Ja vēlamies, lai kaut kas uzlabotos, pie tā ir jāstrādā.  Ja pēc pieliktajiem pūliņiem darba patika neatgriežas, varbūt tas ir signāls, ka ir vērts domāt par darba vai iespējams pat par karjeras maiņu. Darbā mēs pavadām lielu daļu no savas dzīves, tāpēc ir svarīgi, lai tas mums radītu pozitīvas emocijas un sagādātu prieku.

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Piedalies aptaujā!

Kā Tu ikdienā pārvietojies uz darbu?