Kā izbaudīt vasaru, nezaudējot fokusu darbam?

Vasara ir laiks, kad saule spīd spožāk, laikapstākļi vilina ārā un dzīve šķiet vieglāka. Tomēr, lai arī vasaras mēneši piedāvā vairāk iespēju atpūsties un izbaudīt brīvo laiku, svarīgi ir tomēr arī koncentrēties uz profesionālajiem mērķiem.  

Vasarā nepieciešams būtu atrast līdzsvaru starp darba pienākumiem un atpūtu. Plānojot savu laiku gudri, Tev ir iespēja ne tikai atpūsties un atjaunot savus spēkus, bet arī veicināt savu profesionālo izaugsmi.

Skaidri mērķi un prioritātes! 

Darba plānošanai un pieturēšanās pie uzdevumu izpildes būtu, protams, jābūt ikdienas sastāvdaļai neatkarīgi no laikapstākļiem, kādi valda ārā. Tomēr vasarā vēl vairāk vajadzētu tam pievērst uzmanību, īpaši, ja mērķis ir iegūt vairāk laika vasaras baudīšanai.  

Obligāti izveido veicamo uzdevumu sarakstu, izvēlies prioritātes, stingri pieturies pie laika plāna ievērošanas, sadali lielākus uzdevumus mazākos. Izmanto kādu no laika un darba plānošanas rīkiem (Todoist, Evernote, Asana u.c.). Tas Tev palīdzēs darbus veikt savlaicīgāk, tādējādi ļaujot atvēlēt daļu dienas atpūtai.

Ņem pauzes! 

Regulāri pārtraukumi ir svarīgi produktivitātes un koncentrēšanās uzlabošanai, kā arī tas samazina izdegšanas risku.¹ Ievies savā darbā kādu no laika pārvaldības metodēm (pomodoro tehnika, 52-17 tehnika u.c.), tādējādi “ieplānojot” atpūtu. Pauzēs centies būt aktīvs – izej pastaigā, pavingro, izpildi kādus stiepšanās vingrinājumus. 

Saīsini darba nedēļu! 

Viens veids, kā pagarināt brīvdienas, ir saīsināt darba nedēļu. Ja apstākļi un darba specifika ļauj, ieplāno garākas darba stundas nedēļas sākumā vai vidū, bet īsākas darba nedēļas izskaņā. Piemēram, ierasto 8 darba stundu vietā, velti darbam 10 stundas 3-4 dienas, tādējādi vienu dienu padarot daudz īsāku vai vienkārši izbaudot to kā brīvdienu. 

Strādā ārā! 

Izmanto saulainās un siltās dienas, lai darba pienākumus veiktu ārā. Ikdienā darbu birojā vai no mājām vari iemainīt pret darbu uz kādas terases, balkona vai šūpuļtīklā.  Iespējams, nomainot darba vidi, radīsies jaunas idejas, tiks gūts problēmas risinājums vai kā citādi gūta jauna perspektīva. Ļauj, lai vasara un siltais laiks Tevi iedvesmo! 

Apbalvo sevi! 

Kad izpildi kādu mērķi – iepriecini sevi! Nevajadzētu atņemt sev visu prieku, ko sniedz dzīve, tāpēc sevis palutināšanai un iepriecināšanai ir svarīga loma. Tas palīdz palikt motivētam un nezaudēt koncentrēšanos, ka rezultātā ieguvējs esi gan Tu pats, gan Tavs darba devējs. 

ATVAĻINĀJMUMS! 

Visbeidzot – izmanto atvaļinājumu! Ja esi no tiem, kurš neatceras, kad pēdējo reizi bijis kārtīgā atpūtā vai arī vienkārši jūti vajadzību pēc atpūtas, ir laiks pieteikt atvaļinājumu. Ieplāno atvaļinājumu, kas ļauj pilnībā atslēgties no darba, atpūsties un atgriezties ar jaunu enerģiju. Saskaņo atvaļinājuma grafiku, deleģē uzdevumus un nodrošini, lai Tava prombūtne netraucē iesāktos projektus. Visticamāk, arī darba devējs būs priecīgs, ja atvaļinājuma dienas izmantosi nevis krāsi.  

¹ Lyubykh Z, Gulseren D, Premji Z, Wingate TG, Deng C, Bélanger LJ, Turner N. Role of work breaks in well-being and performance: A systematic review and future research agenda. J Occup Health Psychol. 2022 Oct;27(5):470-487. 
Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Piedalies aptaujā!

Kāda ir Tava darba produktivitāte vasarā?