Viena lieta ir darba maiņa pārejot uz citu uzņēmumu. Otra lieta – vēlme mainīt amatu uzņēmuma ietvaros. Kā šādos gadījumos rīkoties?
Vispirms aprunājies
Ir gadījumi, kad jauna vakance tiek izsludināta esošo darbinieku vidū, tādējādi meklējot kandidātu no iekšienes. Dažreiz par vakanto vietu uzzinām no sludinājuma portāliem. Un ir reizes, kad jaunu amatu vēlamies paši. Neatkarīgi no tā, kādā veidā noris pieteikšanās vakancei, vispirms sarunu par amata maiņu vajadzētu veikt ar vadītāju. Savukārt lielākos uzņēmumos dažreiz par pieteikšanos vakancei atbild HR nodaļa, līdz ar to aprunāšanās vispirms ar kādu no HR daļas Tev varētu likties pat drošāka.
Vadītāja (ne)iedrošinājums
Būtu labi, ka tiešais vadītājs ir pirmais, kurš uzzina par pieteikšanos citam amatam uzņēmuma iekšienē. Iespējams, priekšnieks dos vajadzīgo iedrošinājumu un kādu vērtīgu padomu, lai ceļš uz jauno amatu būtu pārliecinošāks. Bet ļoti iespējams, ka vadītājs šādu soli tomēr neatbalstīs, taču tam nevajadzētu mainīt Tavas domas par pieteikšanos jaunajam amatam. Galvenais – izklāsti savus nodomus uzmanīgi, neaizvainojot vadītāju vai nepasakot, ka tieši viņš ir iemesls Tavai vēlmei pēc jauna amata. Tavs uzdevums ir nesabojāt attiecības un saņemt atbalstu.
Kā pieteikties?
Pieteikšanās ir atkarīga no tā, vai Tu piesakies jau izsludinātai vakancei vai arī lūkojies individuāli pēc jauna amata. Abos gadījumos gan vajadzētu sekot pieteikšanās procedūrai, ko noteicis uzņēmums. Vairumā gadījumu pieteikšanās process ir atrunāts darba sludinājumā vai uzņēmuma karjeras sadaļā. Svarīgi ir šos noteikumus ievērot, lai nav tā, ka centies apiet pieteikšanās procedūru tikai tāpēc, ka jau strādā uzņēmumā.
Ja vēlme pēc amata maiņas ir Tava iniciatīva, tad gan aprunājies ar vadītāju, izskaidro savas vēlmes un, iespējams, kopīgi varēsiet rast risinājumu. “Parasti labi darbinieki tiek novērtēti un uzņēmums ir ieinteresēts piedāvāt citu pozīciju uzņēmuma ietvaros, nevis riskēt ar darbinieka aiziešanu,” stāsta CV-Online Latvia vadītājs Aivis Brodiņš.
Ja uzņēmums izsaka piedāvājumu
Šādos gadījumos noteikti rūpīgi apdomā piedāvājumu. Viens ir saņemt paaugstinājuma piedāvājumu, bet otrs – piedāvājumu mainīt karjeru. Paaugstinājuma gadījumā, jāsaprot vai atbildība un jaunie pienākumi tiešām ir tas, ko vēlies. Savukārt karjeras maiņas gadījumā jāpadomā arī par karjeras attīstību nākotnē. Kādas būs turpmākās iespējas, kas būs jāapgūst no jauna, kā mainīsies atalgojums un priekšrocības un vai darbavietas lokācija vispār paliks esošā?
Šajā situācijā kā pluss noteikti ir tas, ka uzņēmums Tevi uzskata par atbilstošu kandidātu.
Uzņemies risku
Karjeras maiņa nav tik jautra, ja tajā nav iesaistīts neliels risks. Pat, ja liekas, ka konkrētajam amatam neesi līdz galam piemērots, varbūt ir vērts riskēt un tam pieteikties. Varbūt Tu nemaz neesi aizdomājies par to, ka esošā uzņēmuma ietvaros vari mainīt darbu? Ja tā, tad painteresējies par šādu iespēju ceturkšņa vai gada pārrunās. Ja uzņēmums pats piedāvā amatu, kuram Tu, Tavuprāt, nemaz neesi gatavs – riskē un pieņem to! Tieši neliels risks ir tas, kas var pavērt durvis uz jauniem izaicinājumiem un karjeras izaugsmi.