Prakses gaitas uzsākot – ko ņemt vērā?

Prakses uzsākšana vienlaikus var būt gan aizraujoša, gan biedējoša. Neatkarīgi no tā, vai nesen kā esi beidzis studijas vai arī esi lēmis par labu karjeras maiņai, prakse piedāvā unikālu iespēju mācīties no profesionāļiem, gūt ieskatu nozarē, kā arī attīsta vērtīgas prasmes un sniedz iespēju iegūt vērtīgus kontaktus.  

Uzsākot prakses gaitas, svarīgi tai sagatavoties, lai tās uzsākšana būtu pēc iespējas veiksmīgāka. Ko būtu nepieciešams ņemt vērā savā pirmajā prakses dienā? 

Ģērbšanās etiķete 

Pirmais iespaids nereti ir izšķirošs. Tāpēc būtu lieliski, ja savā pirmajā prakses dienā vari sevi parādīt no labākās puses – tas attiecas arī uz apģērbu. Aplūko uzņēmuma mājaslapu, izpēti sociālo mediju profilus, kā arī pēc padoma vari jautāt savam prakses vadītājam vai koordinatoram, lai uzzinātu vairāk par ģērbšanās kultūru uzņēmumā. Lai arī liela daļa uzņēmumu akceptē neformālu ģērbšanās stilu, ir uzņēmumi, kuri, iespējams, sagaida konservatīvāku izvēli attiecībā uz apģērbu.  

Neskatoties uz nozari, kurā uzsāki praksi, īsi kroptopi, flip-flop apavi, īsi šortiņi vai nesamērīgi augsti papēži labāk atstājami drēbju skapī.  

Punktualitāte 

Prakses laikā punktualitāte iegūst īpašu nozīmi. Spēja ierasties laikā uz darbu ne tikai rada labu pirmo iespaidu, bet arī parāda Tavu attieksmi pret kolēģiem un vadību, kā arī daļēji norāda uz Tavām laika pārvaldības prasmēm.  

Izrunā un vienojies ar prakses vadītāju par darbā ierašanās laiku. Saplāno laiku tā, lai vari ierasties 5-10 minūtes pirms tā. Tas ļaus Tev nomierināties un, ja nepieciešams, sevi arī atsvaidzināt pirms darba. 

Svarīgi ir izrunāt par kafijas pauzēm, pusdienu pārtraukumiem. Neatkarīgi no tā vai prakse noris klātienē vai attālināti, ievēro aptuveni noteiktos brīvbrīžu laikus. Parasti kafijas pauzes ilgst 10-15 minūtes, bet pusdienām tiek atvēlēts no 30-60 minūtēm. Atpūtas laikā atceries, ka atrodies profesionālā vidē, līdz ar to uzvedībai arī vajadzētu būt atbilstošai.  

Uzrunas 

Atbilstoša kolēģu un vadības uzrunāšana darbavietā ir būtiska profesionālās komunikācijas sastāvdaļa. Katrā uzņēmumā var atšķirties tas, kā tiek uzrunāti vadītāji, kolēģi un klienti. Vispirms noteikti uzjautā savam prakses vadītājam, kā vislabāk uzrunāt kolēģus, bet papildus tam pirmajā dienā pavēro arī citus kolēģus un to, kā noris komunikācija viņu starpā. Pirmo reizi satiekot cilvēku, drošāk izvēlēties formālāku pieeju. Savukārt, ja tas šķiet atbilstoši, vēlāk vari pāriet un neformālāku uzrunu. Ja tomēr Tevi māc šaubas, nevilcinies pajautāt, kā turpmāk uzrunāt konkrēto kolēģi vai klientu. 

Komunikācija 

Par uzrunāšanu jau minējām, bet papildus tai svarīgi ir attīstīt arī citas komunikācijas prasmes. Atceries, ka prakse ir nozīmīgs sākuma solis karjeras attīstībā, tāpēc nekautrējies uzdot jautājumus par darba procesu un uzdevumiem, lai labāk izprastu savus pienākumus. Centies jautājumus formulēt skaidri un konkrēti.  

Tāpat klausies uzmanīgi! Uzklausi prakses vadītāja un/vai citu kolēģu teikto, vēro to mīmiku un žestus. Klausoties vari gūt vērtīgu informāciju un arī saņemt atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem.  

Papildus augstāk minētajam, pievērs uzmanību arī savai ķermeņa valodai. Izvairies no aizvainojošiem vai divdomīgiem žestiem, esi atvērts un draudzīgs. 

Patstāvība 

Patstāvības demonstrēšana prakses laikā var Tevi parādīt kā kompetentu un uzticamu kolēģi. Centies pats pieņemt lēmumus par sev uzticētajiem darbiem, nevis par katru darāmo soli jautāt prakses vadītājam. Centies izvērtēt brīžus, kad nepieciešams lūgt palīdzību, bet, kad varbūt risinājumu rast pašam.  

Ja vēl tikai esi savas prakses vietas meklējumos, tad ieskaties aktuālajā piedāvājumā! 

@alma_career_latvia

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Piedalies aptaujā!

Kā Tu ikdienā pārvietojies uz darbu?