Darbs ar cilvēkiem. Cik ļoti novērtēti ir šādu profesiju pārstāvji?

Paylab, kas Latvijā darbojas kā CV-Online pārvaldītā algu informācijas datubāze Algas.lv, izpētīja to profesiju atalgojumu, kurās darbs ar cilvēkiem ir ikdienas sastāvdaļa – piemēram, skolotāji, pārdevēji-konsultanti un klienta atbalsta speciālisti.

Saskaņā ar Paylab datiem, daudzās valstīs skolotāju atalgojums nedod iemeslu svinībām. Neskatoties uz skolotāju iegūto izglītību, bieži vien viņu atalgojums ir pielīdzināms vidējo izglītību ieguvušo darbinieku atalgojumam. Zems atalgojums vērojams arī sociālo darbinieku vidū.

Tomēr tendences rāda, ka profesijas, kas vērstas uz darbu ar cilvēkiem, nākotnē tiks novērtētas augstāk un būs pieprasītas. Piemēram, ražošana vai datu iegūšana var būt automatizēta, taču darbs ar cilvēkiem ierindojas starp “nākotnes profesijām” un līdz ar to var cerēt arī uz atalgojuma pieaugumu.

Darbs, kas prasa daudz

Daudzi izvēlas profesiju, pamatojoties uz to, kas viņiem patīk, kas aizrauj un kas padodas. Profesijas, kas ietver darbu ar cilvēkiem, prasa lielu personisko entuziasmu, pacietību, paškontroli un empātiju.

Darbs ar cilvēkiem ir emocionāli prasīgs. Tādās profesijās, kā skolotājs, vadītājs, aprūpētājs, pedagogs, sociālais darbinieks, medmāsa, psihologs un klientu atbalsta speciālists, darbinieki bieži piedzīvo izdegšanas sindromu. Šajās profesijās ir saskarsme ar cilvēkiem un līdz ar to arī emocijas, bet darbinieki bieži nespēj norobežoties no sava darba.
Pieprasījums pēc profesijām, kas vērstas uz izglītību, aprūpi un sociālo palīdzību, nemazināsies. Līdz ar to daudzas valstis nākotnē vēlas un arī plāno paaugstināt izglītības un veselības aprūpes līmeni.

Kā ar atalgojumu?

Paylab dati rāda, ka lielākajā daļā valstu*, sākumskolas skolotāji nopelna mazāk nekā klientu atbalsta nozarē strādājošie. Latvijā sākumskolas skolotāju atalgojums ir par 7% zemāks nekā klientu atbalsta speciālistiem. Salīdzinājumam – Lietuvā tas ir par 2% zemāks, bet Igaunijā abi šo profesiju pārstāvji pelna līdzīgi.

Avots: algas.lv

Savukārt, ja datus salīdzina ar veikala pārdevēju-konsultantu, tad atalgojums salīdzinājumā ar pirmskolas skolotāju atalgojumu ir līdzīgs. Pēc Algas.lv datiem, pārdevējs vidēji saņem 783 EUR pirms nodokļu nomaksas, kas ir par nepilniem 3% mazāk nekā pirmskolas skolotājs.

“Runājot par skolotāju atalgojumu, izglītības nozare ir lielā mērā atkarīga no valsts un pašvaldību finansējuma, tādēļ algas, salīdzinot ar privāto sektoru, ir daudz zemākas,” atzīmē CV-Online Latvia vadītājs Aivis Brodiņš.
“Lai arī skolotāju atalgojums pēdējos gados ir audzis par 6-9%, salīdzinot ar citu profesiju amata atalgojumiem, pedagoga darba alga, to vērtējot pret atbildību, vēl aizvien ir ļoti zema.”

Aplūkojot citas profesijas, kurās darbs ar cilvēkiem ir ikdienas sastāvdaļa, tad augstāks atalgojums ir psihologiem (vidēji 876 EUR bruto), ārstiem (vidēji 1 237 EUR bruto) un jau iepriekš pieminētajiem klientu atbalsta speciālistiem (vidēji 1095 EUR bruto).

Novērtēta profesija

Attiecībā uz jauniešiem, kuri vēl ir tikai karjeras izvēles priekšā, jādomā, kā tādas profesijas kā skolotājs, pedagogs, sociālais darbinieks un ārsts, padarīt ne tikai labi atalgotas, bet arī prestižas. Tai pat laikā jāsaprot, ka ne visi cilvēki ir piemēroti, lai veiktu kādu no šiem amatiem. Darbs ar cilvēkiem tomēr ir ar savu misijas apziņu un nereti emocionāli smags.

Tiem, kuriem tomēr ir vēlme apgūt kādu no šīm profesijām, ir jāgūst apliecinājums, ka profesijai līdzi nāks arī zināšanu kvalitātes zīmogs.

Tieši šīs profesijas un to pārstāvji veido pamatu mūsu labklājībai, līdz ar to jāpadomā par atbilstošu novērtējumu gan no valsts, gan sabiedrības puses.

*Tajās valstīs, kurās ir Paylab atalgojuma salīdzināšanas lokalizētā versija jeb Latvijā zināma kā  Algas.lv
Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Piedalies aptaujā!

Kāda ir Tava darba produktivitāte vasarā?