Kādi ir darbinieku finansiālie bonusi?

Finansiālie bonusi ir patīkams ienākumu avots un nereti spēj ievērojami palielināt gada ienākumu fiksēto daļu. Darba devēji izmanto prēmijas, lai motivētu darbiniekus un arī pateiktos par paveikto darbu finanšu gada beigās. Tomēr ne visi darba devēji nodrošina saviem darbiniekiem finansiālus bonusus, jo tie lielā mērā ir atkarīgi arī no uzņēmuma finansiālā stāvokļa.

Kurš iegūst visvairāk?

Tieši augstākā līmeņa vadītāji ir tie, kuri iegūst finansiāli vislielākos labumus starp visiem amatu līmeņiem. Paylab, kas Latvijā darbojas kā CV-Online pārvaldītā algu informācijas datubāze Algas.lv, aptaujā noskaidrots, ka viena gada laikā saņemtās prēmijas var veidot līdz pat 33% no viņu gada ienākumiem. Latvijas mērogā, šāda veida prēmijas veido līdz 25% no vadošo līmeņu vadītāju ienākumiem. Visbiežāk vadītāji Latvijā tiek atalgoti ar prēmiju ik mēnesi. Jāatzīmē, ka Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs prēmijas gada noslēgumā sastāda vidēji desmito daļu no augstākā līmeņa vadītāju gada ienākumiem.
Savukārt Latvijā zemākā un vidējā līmeņa vadītāju finansiālie bonusi veido aptuveni 23% no gada ienākumiem.

Izplatītākie bonusu veidi

Starp visiem finansiālajiem bonusiem, vispopulārākā ir ikmēneša prēmija. Tieši šī prēmija var veidot pat piekto daļu no darbinieka fiksētās mēnešalgas. Šo prēmiju saņem gan palīgi un apkalpojošais personāls, gan speciālisti un augstākā līmeņa vadītāji. Vismazāk izplatīta ir Ziemassvētku prēmija (dažreiz saukta arī par 13. algu). Latvijā to saņem aptuveni 1% aptaujāto.

Vai finansiālie bonusi ir nepieciešami?

Iepriecinot darbinieku ar finansiālu bonusu, darba devējs ne tikai novērtē darbinieka paveikto, bet arī norāda, ka darbinieks uzņēmumam ir svarīgs. Bonusi un prēmijas darbiniekus motivē un iedrošina sasniegt savus mērķus, kas savukārt noved pie uzņēmuma izaugsmes.
Tomēr, ja prēmijas ir regulāras un, piemēram, veido daļu no darbinieka ikmēneša atalgojuma, darbinieks var pie tā pierast un vairs neuztvert to kā papildus motivāciju. Katrā gadījumā – darba devējam ir skaidri jānosaka kādos gadījumos bonusi tiek saņemti un kādos nē.

Raksts tapis sadarbībā ar Paylab.
Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Piedalies aptaujā!

Kāda ir Tava darba produktivitāte vasarā?