Augsti attīstīts intelekts nodrošina domāšanas spējas, palīdz rast risinājumu sarežģītās situācijās, sasniegt augstākus rezultātus mācībās un tikt pie labāka amata. Savukārt tas, cik sekmīgi cilvēks spēj sastrādāties, vadīt citus, veidot attiecības gan darbā, gan privātajā dzīvē un tikt galā ar savām emocijām, ir atkarīgs no emocionālā intelekta. Kas veido emocionālo inteliģenci, kāpēc tā ir svarīga darbā un kā to pilnveidot?
Kas ir emocionālā inteliģence?
Pasaulē zināmākais emocionālās inteliģences grāmatu autors Daniels Golemans skaidro, ka tā ir spēja uztvert, atpazīt, novērtēt un pārvaldīt savas emocijas, kā arī reflektēt un vadīt citu emocijas, lai veicinātu emocionālo un intelektuālo izaugsmi. Emocionālo inteliģenci raksturo pieci galvenie elementi:
1. Savu emociju izpratne
Savu emociju atpazīšana un apzināšanās palīdz gan to regulācijā, gan veicina izpratni par citu cilvēku emocijām.
2. Pašregulācija
Emociju pašregulācija dod būtisku pienesumu savstarpējo attiecību veidošanā, veicinot spēju kontrolēt savu domāšanu un adekvātu reaģēšanu uz apkārt notiekošajām situācijām.
3. Motivācija
Viena no emocionālās inteliģences pazīmēm ir spēja motivēt sevi un citus. Ja būsi motivēts darīt savu darbu, būsi labāks piemērs un iedvesmas avots kolēģiem. Lai gan motivācija var zust, svarīgi to atjaunot un turpināt virzīties uz saviem mērķiem.
4. Empātija
Tā ir spēja iejusties otra “ādā” jeb prasme saprast otra cilvēka emocijas un lēmumu pieņemšanas motīvus. Tā noderīga ne tikai, lai veidotu saprotošas un tolerantas attiecības, bet arī dažādu profesionālo sniegumu veikšanā.
5. Sociālās prasmes
Nozīmīgs aspekts ir arī sociālās prasmes jeb spēja formulēt un paust savu skatījumu. Šīs prasmes palīdz virzīties vēlamo mērķu virzienā un ietekmēt notikumu gaitu sadarbojoties ar citiem.
Kā darbā noder emocionālā inteliģence?
Emocionālā inteliģence tiek plaši atzīta par vērtīgu prasmi, kas palīdz uzlabot kolēģu savstarpējo sadarbību, iekšējo klimatu uzņēmumā un veicina labbūtību. Indivīdam tā ļauj sasniegt labākus profesionālos rezultātus un veiksmīgāk tikt galā ar problēmu situācijām, kā arī darbavietā veidot profesionālas attiecības. Tāpat cilvēks ar augsti attīstītu emocionālo inteliģenci retāk pieņem impulsīvus lēmumus. Tā vietā tiek izmantota loģika un pamatojums, lai pirms reaģēšanas apdomātu lēmuma sekas. Emocionālā inteliģence ir neatņemama veiksmīgas karjeras sastāvdaļa.
Kā pilnveidot emocionālo inteliģenci?
Emocionālo inteliģenci, pēc pētnieku domām, var uzlabot praktizējot, kā arī paplašinot savas zināšanas un izpratni šajā jomā. Lūk, daži praktiski padomi:
Pievērs uzmanību tam, kā jūties, un ievēro, kā Tavas emocijas ietekmē lēmumu pieņemšanu un rīcību. Piemēram, ja bijusi grūta un saspringta diena, tā vietā, lai rupji uzburkšķētu līdzcilvēkiem, pareizāk būtu atklāti pateikt, ka jūties saguris.
Atrodi paņēmienus, kas palīdz tikt galā ar stresu, piemēram, vaļasprieki, vingrinājumi, pastaigas svaigā gaisā. Tas palīdzēs noņemt ikdienai spriedzi un ļaus situāciju ieraudzīt ar skaidru galvu. Kad esi emociju virpulī, nomierini sevi, pirms rīkojies tālāk. Piemēram, iedzer glāzi ūdens vai izej pastaigā, ja ir tāda iespēja.
Koncentrējies uz to, kas Tev patīk savā darbā, nevis uz to, kas nepatīk. Saliec dienas plānu ar darbiem, kur grūtākos izdari sākumā, taču dienas beigās atstāj vienkāršākos.
Iedomājies, kā Tu justos sarunas biedra vietā. Šo vari praktizēt gan darbā, gan privātajā dzīvē. Piemēram, vai sarunas biedra vietā Tu pašlaik būtu gatavs uzklausīt kritiku un pamācību.
Aktīvi un uzmanīgi klausies, ko Tev saka. Ja nepieciešams, pārformulē dzirdēto, lai pārliecinātos, vai teiktais pareizi saprasts. Pilnveido sava viedokļa formulēšanas prasmes, kā arī pārliecināšanas spējas.