Vasaras atvaļinājums daudziem no mums ir ilgi gaidītā atelpa – vēlie rīti, saules baudīšana pludmalē, nesteidzīgi pēcpusdienu mirkļi ar labu grāmatu vai vienkārši laiskas dienas bez steigas. Taču, kā jau viss labais, arī atvaļinājums kādreiz beidzas, un pienāk brīdis atgriezties pie ikdienas darba pienākumiem. Tur sagaida neizlasīti e-pasti, nepabeigti projekti un priekšā jauni uzdevumi. Šī pāreja no mierīgas brīvdienu atmosfēras uz dinamisku darba ritmu ne vienmēr ir viegla, taču ar pareizo pieeju tā var būt mazāk uztraucoša un pat motivējoša.
Sāc ar mazām lietām
Atgriežoties no atvaļinājuma, labāk iesākumā ķeries klāt ne tik sarežģītiem uzdevumiem. Izskati e-pastus, sagatavo to-do jeb darāmo lietu sarakstu jaunajam darba cēlienam, apjautājies kolēģiem par aktualitātēm Tavā prombūtnē, sakārto savu darba vietu. Šādi uzdevumi parasti neprasa daudz laika un enerģijas. Tas ļaus Tev pakāpeniski atgriezties darba režīmā, savukārt katrs mazais izpildītais uzdevums liks sajust mazu uzvaras garšu jau pašā sākumā. Turklāt, veicot šīs nelielās darbības, Tu lēnām atsvaidzināsi savu prātu un sagatavosies lielākiem un sarežģītākiem darbiem.
Pirmā diena īsāka
Atgriešanās ritmā ne vienmēr ir viegla. Ja iespējams, pirmo darba dienu sāc vēlāk vai beidz darbu agrāk nekā parasti. Šāda pieeja ļaus mierīgāk ieiet darba ritmā, samazinot stresu un neiztērējot uzreiz uzkrāto enerģiju. Īsāka darba diena arī dod iespēju koncentrēties uz svarīgākajiem uzdevumiem, neizjūtot spiedienu visu izdarīt uzreiz. Tas ir lielisks veids, kā pielāgoties jaunajai realitātei, saglabājot pozitīvu noskaņojumu un produktivitāti.
Ieplāno nākamo atpūtu
Pierādīts, ka laiks, ko pavadi plānojot atvaļinājumu, korelē ar lielāku laimes un apmierinātības sajūtu. Domājot par nākamo ceļojumu vai atpūtu, Tu vari uzlabot vispārējo labsajūtu. Pat ja konkrētie ceļojuma datumi vēl nav noteikti, doma par to, ka tuvākajā nākotnē atkal būs iespēja atpūsties, var izrādīties motivējoša un palīdzēs vieglāk pārvarēt ikdienas izaicinājumus.
Tāpat nākamās atpūtas plānošana var būt lielisks veids, kā organizēt savu laiku un resursus, nodrošinot, ka arī nākamreiz varēsi atļauties izbaudīt pilnvērtīgu atvaļinājumu. Tāpēc kādā brīvbrīdī ļaujies iedvesmoties un padomā par saviem atvaļinājuma plāniem.
Atgriešanās trauksme? Tas ir normāli!
Pēc atvaļinājuma, atgriešanās darbā var izraisīt trauksmes sajūtu jeb atgriešanās trauksmi (re-entry anxiety), kas ir pilnīgi normāla parādība. Šī sajūta bieži rodas no domas par gaidāmajiem darba pienākumiem, neizlasītiem e-pastiem un atbildību, kas bijusi nolikta malā atvaļinājuma laikā. Šī trauksme var izpausties kā nemiers, grūtības koncentrēties vai pat fiziski simptomi, piemēram, muskuļu sasprindzinājums vai nogurums.
Ir svarīgi atcerēties, ka šī sajūta ir normāla reakcija uz pārmaiņām – pāreju no atpūtas režīma atpakaļ uz ikdienas darba ritmu. Lai to mazinātu, mēģini pieiet atgriešanās procesam ar sapratni un pacietību pret sevi.
Atgriešanās trauksme parasti mazinās pēc dažām dienām, kad esi atkal adaptējies pie darba rutīnas. Savukārt zinot, ka šī sajūta ir normāla un pārejoša, vari vieglāk ar to tikt galā un atgriezties darbā ar lielāku mieru un pārliecību.