Aptauja: 65% jauno darba ņēmēju iespēju atrast darbu vērtē kā sarežģītu

Kopumā 43% darba ņēmēju uzskata, ka jauniešiem ir grūti atrast darbu, jo nav pietiekami daudz viņiem atbilstošu darba piedāvājumu, liecina interneta personāla atlases uzņēmuma “CV-Online Latvia” un IKT pakalpojumu sniedzēja “Bite” aptauja* par jauno profesionāļu iekļaušanu darba tirgū. Starp darba ņēmējiem vecumā līdz 25 gadiem par šo faktu ir pārliecināti 65% aptaujāto, kas salīdzinot ar “CV-Online Latvia” 2018. gadā veiktās aptaujas “Darba pieredze jauniešiem” rezultātiem, pēdējo 3 gadu laikā ir palielinājies par 11%.

Uz jautājumu par šī brīža darba iespējām, vairāk nekā puse jeb 65% aptaujāto darba ņēmēju vecumā līdz 25 gadiem norādījuši, ka darbu atrast ir grūti, nav pietiekami daudz atbilstošu piedāvājumu. Tikmēr 18% šīs vecuma grupas respondentu uzskata, ka darba piedāvājumu iespējas jauniešiem neatšķiras un ir tādas pašas kā citiem. Šī brīža darba tirgus piedāvājumu kā plašu un daudzveidīgu vērtē 17% respondentu vecumā līdz 25 gadiem.

Savukārt, aptaujātie darba devēji ir pretējās domās – 43% norādījuši, ka jauniešiem vecumā līdz 25 gadiem ir ļoti plašas un daudzveidīgas darba piedāvājumu iespējas, bet 39% uzsver, ka darba piedāvājumu iespējas neatšķiras, kamēr tikai katrs ceturtais aptaujātais darba devējs uzskata, ka jauniem darba meklētājiem nav pietiekami daudz atbilstošu piedāvājumu un atrast darbu ir grūti. Līdz ar to aptaujas rezultāti liecina, ka darba ņēmējiem un darba devējiem ir ļoti atšķirīga izpratne pa to, kāds ir jauniešiem atbilstošs darba piedāvājums.

Aptaujas laikā kā lielāko darba devēju kļūdu, meklējot gados jaunus darbiniekus, 43% darba ņēmēju norādījuši prasību pēc 2 līdz 3 gadu darba pieredzes. Tam piekrīt arī vairāk nekā puse jeb 57% aptaujāto jauniešu vecumā līdz 25 gadiem. Uzrunājot gados jaunus darba meklētājus, kā nākamās lielākās kļūdas darba ņēmēji norāda arī prasību būt ar pieredzi konkrētās jomās (24%) un pārāk standartizētu prasību izvirzīšanu (18%). Mazākums aptaujāto darba ņēmēju atzīmējuši arī tādus faktorus kā: bailes pieņemt darbā cilvēkus ar atšķirīgiem uzskatiem, prasību sūtīt CV un motivācijas vēstuli, kā arī darba intervijas klātienē.

“Mūsdienās darba devējam ir nemitīgi jāmeklē atšķirīgi veidi, kā uzrunāt jaunos speciālistus. Ir jāatsakās no morāli novecojušām prasībām un metodēm, jābūt elastīgiem un pat radošiem. Jauniešu redzējums par iekārojamu darbu un darba vietu ir mainīgs, arī ietekmējoties no globāliem ārējiem apstākļiem, tādiem kā globalizācija, digitalizācija, videi draudzīgu ideju popularitāte, pandēmija u.c. Taču vienlaikus aicinu arī jaunos speciālistus pievērst uzmanību, ka bieži vien prasība pēc vairāku gadu darba pieredzes varētu būt rādītājs tam, ka attiecīgā vakance nav “entry level” jeb tā dēvētā starta pozīcija. Tāpat arī darba devēja prasība darba ņēmējam būt ar pieredzi konkrētā jomā jau pasaka priekšā, ka attiecīgais darbs ir par specifisku un nepiemērots jaunietim bez konkrētās pieredzes,” stāsta “Bite” Klimata kontroles vadītāja Endija Kaševska.

Tikmēr “CV-Online Latvia” mārketinga un komunikācijas vadītāja Krista Roziņa norāda, ka darba devēji arvien vairāk pievērš uzmanību darbinieka potenciālam un personībai. “Darba tirgus nepārtraukti piedzīvo pārmaiņas, kam jāspēj efektīvi pielāgoties gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem, jābūt elastīgiem un jāapgūst jauno, nepaļaujoties tikai uz iepriekš iegūtām zināšanām un prasmēm. Darba devējam, izvēloties savu nākamo darbinieku, ir svarīgi saskatīt nepieciešamo potenciālu un sajust, ka ir vērts ieguldīt laiku, darbu un finanses,” secina K. Roziņa.

 

*Aptauju veica “CV-Online Latvia” un “Bite”. Tā īstenota 2021. gada augustā, aptaujājot 101 uzņēmēju un vairāk nekā 1000 ekonomiski aktīvos Latvijas iedzīvotājus, tostarp jaunos darba ņēmējus vecumā līdz 25 gadiem.

Dalīties ar citiem
Atrodi savu sapņu darbu!

Pievienot komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Piedalies aptaujā!

Cik reizes pēdējo 2 gadu laikā esi mainījis savu darbavietu?